Kauzy roku 2016: Výměna Libanonce Fajáda za pětici Čechů. Případ, který má stále mnoho otazníků

Kriminalisté už 1 a půl roku prověřují únos pětice Čechů v Libanonu. Kromě toho, kdo je unesl, zkoumají, proč vlastně skupina do země jela. Přinášíme vám shrnutí jednoho z případů, o který se v uplynulém roce zajímal investigativní tým reportérů Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alí Fajád | Foto: zdroj: ČT24

Ani po 1 a půl roce vyšetřování únosu pětice Čechů v Libanonu kriminalisté nikoho neobvinili a podle několika důvěryhodných zdrojů případ míří do ztracena. Okolnosti přitom naznačují, že cílem únosců bylo dostat na svobodu libanonského agenta Alího Fajáda. Jak celá kauza začala?

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza Alího Fajáda a pětice Čechů

Bylo 4. února 2016, když z libanonského Bejrútu odletěla krátce po poledni pětice Čechů. Mířili do Prahy. V tu samou dobu ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO rozhodl, že propustí na svobodu Libanonce Alího Fajáda, který byl v tu dobu v českém vězení a čekal na to, jestli ho Česko vydá do USA. Američané totiž Fajáda podezřívali z napojení na teroristy.

„Já jsem se tehdy rozhodoval na základě celé řady věcí. Od zvážení povahy toho skutku a důkazů až po určité informace zpravodajského rázu,“ řekl Pelikán. Policie případ prověřuje od doby, co Češi v Libanonu zmizeli. Kdo je unesl, zatím ale není jasné. Detektivové sice pětici po návratu do Česka ukázali asi 150 fotek, nikoho na nich ale nepoznali. „Jsem si naprosto jistý, že na těch fotografiích nebyl nikdo z únosců,“ uvedl Miroslav Dobeš, jeden z unesených Čechů.

Libanonce Fajáda pustili z bejrútské vazby. Potvrdil to advokát, který ho zastupoval v Česku

Číst článek

Mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová bez dalších podrobností řekla, že prověřování pokračuje. „Prověřování tohoto případu nadále pokračuje, ale není nic, co bychom v tuto chvíli mohli zveřejnit.“

Kromě samotného únosu policie stále prověřuje i roli vojenské rozvědky. Těsně před svým propuštěním z vazby a odletem do Libanonu Fajád policii řekl, že měl za milion dolarů slíbenou pomoc vojenských zpravodajců. Do vězení za ním prý s takovou nabídkou přišel jeho advokát Jan Švarc, který ho obhajoval do doby, než byl v Libanonu spolu s dalšími čtyřmi Čechy unesen. Konkrétně prý Švarc Fajádovi sliboval, že tajná služba zařídí, aby ho Česko nevydalo do Spojených států.

Fajád policii vypověděl, že měl za milion dolarů slíbenou pomoc české vojenské rozvědky

Číst článek

„Fajád vypověděl, že že milion dolarů chce za pomoc tajná služba, další milion má jít na kauci. I ten by pak ale dle domluvy v případě Fajádova propuštění získala tajná služba,“ píše se v policejním dokumentu. Šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun označil už dříve Fajádovo tvrzení za „absolutní nesmysl“.

Advokát Švarc zase popřel, že by s takovou nabídkou za Fajádem do vězení přišel. „O tom já nic nevím, rozhodně. Připadá mi to i velmi nelogické,“ prohlásil Švarc. Kriminalisté proto zjišťují, zda Fajád mluvil pravdu. A pokud ano, tak jestli chtěl Fajádův advokát Švarc pouze vylákat peníze pro sebe, anebo jestli měl skutečně dohodu s někým z tajné služby.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme