Kavan oznámil, že Paroubkův kabinet podpoří

Rozhodl jsem se, že vládu podpořím - oznámil dnes v kuloárech Poslanecké sněmovny Jan Kavan z ČSSD. Již včera někteří z pětice sociálnědemokratických poslanců, kteří se zvednutím ruky pro vládu stále váhali, prohlásili, že vládu nakonec rovněž podpoří. Zdá se tedy, že se potvrdil Paroubkův optimismus. Premiér od svého jmenování stále opakoval, že si je hlasy všech 101 koaličních poslanců jistý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Laštůvka a Jan Kavan

Vladimír Laštůvka a Jan Kavan | Zdroj: ČTK

Kavana přesvědčila včerejší dohoda premiéra Paroubka s lidoveckým ministrem zahraničí Svobodou, podle které se má jeho prvním náměstkem stát člověk nominovaný ČSSD. "Já jsem dnes dopoledne byl seznámen panem ministrem Paroubkem s obsahem dohody, kterou uzavřel s panem ministrem zahraničí a ta dohoda je pro mně velmi přijatelný kompromis, protože vychází z představ, které jsme tlumočili s kolegou Laštůvkou již před časem," vysvětlil své rozhodnutí Kavan.

Zároveň doufá, že nedojde k odvolání velvyslance při OSN Hynka Kmoníčka. Poslanec naznačil, že pokud by se tak stalo, svoji podporu vládě by ještě zvážil. Právě Kmoníčka Kavan s Laštůvkou původně prosazovali na post prvního náměstka. Pak ale došlo ke sporu mezi Kmoníčkem a ministrem Svobodou. Kavan doufá, že časem se jejich spory vyřeší. K výměně prvního náměstka má podle něj dojít k prvnímu červnu.

"Pro mně je důležité, aby tato dohoda byla realizována. Nemám žádný důvod nevěřit, že se tak nestane a z toho důvodu jsem ochoten tu vládu podpořit," dodal Kavan. O vyslovení důvěry Paroubkovu kabinetu bude sněmovna hlasovat v pátek 13. května.

O podpoře dalších váhajících poslanců se rozhodlo na úterním zasedání poslaneckého klubu ČSSD. "Naše postoje se sbližují a vládu podpořím," s těmito výroky opouštěli zasedání klubu do té doby nerozhodnutí Josef Hojdar a Robert Kopecký. "Já nemám právo jako sociální demokrat potopit vládu," řekl Kopecký. Optimistický byl i Josef Hojdar.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme