Kavan předloží vládě zprávu o britských kontrolách

Ministr zahraničí Jan Kavan hodlá koncem srpna předložit vládě zprávu týkající se britských kontrol na ruzyňském letišti v Praze. Uvedl to po setkání s romskými předáky - předsedou Romské občanské iniciativy Štefanem Ličartovským a šéfem Mezinárodní romské unie Emilem Ščukou. Ti si u něj stěžovali na postup britských úředníků, který považují za diskriminační. Do Velké Británie úředníci nevpustili už stovku českých občanů - především Romů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Kavan zatím neví, jaké doporučení on sám vládě dá. Dnes slíbil, že jeho úřad bude spolu s nevládními organizacemi a romskými hlídkami dál sledovat, co se bude na ruzyňském letišti dít.

Romové každopádně trvají na tom, že k diskriminaci na Ruzyni dochází. Jak řekl po schůzce v Černínském paláci šéf Mezinárodní romské unie Emil Ščuka, i dál bude kvůli tomu britskou vládu kritizovat. A doufá, že náš kabinet se nakonec připojí. "My jsme optimisté a myslíme si, že vláda toto opatření zruší a nedopustí, aby docházelo - byť ze strany britských úředníků - na českém území k diskriminaci jejích občanů", řekl Ščuka.

Některé okolnosti opatření britských úřadů na ruzyňském letišti zneklidňují prezidenta Václava Havla. Uvedl to mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Prezident si je podle něj vědom důvodů britské strany, které vedly k zavedení tohoto přechodného technického opatření. Některé okolnosti, které ho provázejí, však považuje za zneklidňující.

Už stovka lidí se kvůli kontrolám na ruzyňském letišti nedostala do Velké Británie. Tuto informaci potvrdilo britské velvyslanectví v Praze. Britové předsunuli své imigrační úředníky do Ruzyně předminulou středu ve snaze zabránit trvalému přílivu romských žadatelů o azyl z Česka.

Romové i někteří ochránci lidských práv jejich chování označují za diskriminační a rasistické. Výhrady vyjadřují také někteří politici. Proti britským kontrolám na Ruzyni se ostře ohradil šéf Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Před opatřeními, která podle něj narušují suverenitu českého státu a jsou projevem etnické diskriminace, by dal raději přednost vízové povinnosti. Londýn i česká vláda ale kritiku odmítají.

Emila Ščuky jsme se v Otázce dne zeptali, jaký jeho názor na návrh některých politiků zavést místo těchto kontrol raději víza. Ten nechápe, proč by měla být zavedena víza, když statistiky jasně říkají, že počet žadatelů o azyl v Británii je daleko menší než v uplynulých třech letech.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme