Kazachstán zastavil vyjednávání o dluhu vůči České republice

Kazachstán zastavil vyjednávání o vyrovnání dluhu vůči České republice ve výši zhruba 300 milionů dolarů. Závazek vznikl v první půli devadesátých let v rámci takzvaných Jamburských dohod při výstavbě plynovodu. O deblokaci dluhu se už zajímalo několik desítek soukromých společností a bankovních domů. Žádný subjekt ale neuspěl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Fakt, že kazašský velvyslanec ministerstvu financí vzkázal, že jednání o vyrovnání dluhu jsou přerušena, potvrdila Českému rozhlasu mluvčí ministerstva Petra Krainová.

"Časový prostor nebyl blíže specifikován s tím, že návrh na konečné řešení předloží kazašská strana. V případě, že kazašská strana nepředloží v následujících týdnech avizovaný návrh řešení, bude jednání na úrovní státních orgánů iniciovat ministerstvo financí. Vzhledem k dosavadnímu odmítavému postoji kazašské strany ke komerční formě deblokace očekáváme spíše řešení na úrovni státu," uvedla Krainová.

Ministerstvo financí v roce 2004 pověřilo vymáháním dluhu švýcarský fond New Investment Horizons. Jednání ale nebyla úspěšná. Komunikace s Kazachstánem byla ukončena poté, co se ukázalo, že se fond zaštitoval zfalšovaným dopisem kazašského ministra financí Armana Dunaeva. V té samé době ale ministerstvo průmyslu a obchodu v tichosti kazašské vládě doporučilo ještě jinou společnost - ČPP Transgas. Dokládá to rusky psaný dopis tehdejšího ministra Milana Urbana (ČSSD), který má Český rozhlas k dispozici.

Současného ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS) toto zjištění udivilo. "Já to vidím poprvé. Můj první dojem je, že to je zvláštní, mohlo probíhat několik procesů vedle sebe, a tohle naznačuje, do jaké míry byl postup koordinován mezi ministerstvem průmyslu a financí. Samozřejmě je to správná otázka, ale na tehdejší pány ministry," uvedl Tlustý.

Urban pravost dopisu potvrdil. V tom, že o kazašském dluhu vyjednávaly nezávisle na sobě dvě firmy, nevidí žádný problém. "To byla akce, která byla v souladu s tím, co se rozhodovalo na ministerstvu financí. Pan ministr Sobotka byl informován a řešili jsme to po dvou větvích s cílem, aby alespoň jedna cesta byla úspěšná. Určitě to nebyla nějaká amatérská či jiná cesta, byla to koordinovaná cesta s ministerstvem financí," řekl Urban.

Jednání v Kazachstánu vedl tamní podnikatel Mukhtar Zimanov, který působí i v Česku. Ani tento pokus ale nebyl podle dostupných informací úspěšný.

Podrobnosti o případu se můžete dozvědět v dnešním pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté, nebo na webu Rádia Česko.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme