Každé druhé manželství končí rozvodem. Poradny prý už jen minimalizují škody

Dnes vrcholí Týden pro rodinu. Více než polovina manželství v Česku přitom končí rozvodem. A přestože celorepublikové statistky z loňského roku hovoří o úbytku rozvedených párů, například na Jesenicku rozvodů přibývá. Na vině jsou podle zdejší Poradny pro rodinu nejčastěji finanční potíže a dluhy. Do poradny prý většinou páry přijdou příliš pozdě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvod

Rozvod | Foto: stock exchange

35letý Petr z Jeseníku je rozvedený rok. Přestože se snažil vztah se svou ženou zachránit, neuspěl. Nepomohla ani poradna a slova odborníka na lidské vztahy.

„Před dvěma lety, kdy se začala projevovat určitá krize, jsme vyhledali pomoc rodinné poradny v Zábřehu. Zábřeh jsme volili z toho důvodu, protože mi nepřišlo vhodné jít do poradny na malém městě, kde se každý zná. Jezdili jsme tam zhruba jednou za 14 dnů a řešil se tam buď důvod rozchodu nebo jak ten manželský vztah zachránit. Nepodařilo se to, protože i ta odbornice v poradně prohlásila, že chtít musí oba dva,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Švubová zjišťovala, jaká je rozvodovost na Jesenicku

Párů, které vyhledají služby poradny před rozvodem, je poměrně málo. Mnohem víc se na ni obracejí lidé už během rozvodového řízení. A to je chyba, myslí si vedoucí Poradny pro rodinu v Jeseníku Monika Novotná. Řada nedorozumění pak zbytečně končí rozpadem manželství.

„Realita je taková, že lidi nechodí za pět minut dvanáct, ale chodí pět minut po dvanácté, to znamená ve chvíli, kdy už je rozvrat manželů tak velký, že už v podstatě jenom hasíme škody tak, aby případný rozchod co nejméně ublížil zejména dětem a případně všem zúčastněným. V podstatě naše poradna lidi provází celým tím těžkým obdobím a poskytuje jim pomoc v sociální, psychologické a právní oblasti,“ přibližuje Novotná.

Jesenická poradna v této oblasti poskytla za rok téměř 3000 konzultací – manželům, rodinám i jednotlivcům. Podle Novotné je to v porovnání s ostatními poradnami v Olomouckém kraji, převedeno na počet obyvatel, hodně. Lidé se jednak více rozvádějí a jednak jsou o službách poraden lépe informovaní, uvažuje o příčinách.

„Určitě je možné na vztahu pracovat už když vzniknou první počáteční nedorozumění a konflikty, protože ony se opravdu samy od sebe nevyřeší. A když nad tím budu zavírat oči a mávat rukou a říkat si, že to někdy přejde, tak to nikdy nepřejde. A naopak problém se rozroste do takové šířky, že to lidé potom už sami nezvládnou,“ dodává.

Poradna pro rodinu je jediná, která nabízí manželům v krizi terapeutickou pomoc. Jiné zařízení v regionu není, přestože by se podle Moniky Novotné uživilo.

Andrea Švubová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme