Každé pravidlo má své výjimky, vysvětloval Zeman milost pro Kajínka. Považuje ji za nezbytnou

Každé pravidlo má své výjimky. Tak prezident Miloš Zeman vysvětluje udělení milosti na doživotí odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Řekl to v čínském Pekingu. Zeman totiž dříve opakovaně prohlašoval, že milosti bude udělovat jen v humanitárních případech. Milost pro Kajínka je ale podle něj nezbytná, protože prý existují pochybnosti o jeho vině. Prezident zároveň odmítl tvrzení, že by se rozhodnutím snažil odvést pozornost od vládní krize.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman oznámil, že dá milost odsouzenému dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi

Prezident Miloš Zeman oznámil, že dá milost odsouzenému dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: ČTK

Řídil se podle svých slov latinským citátem, že v případě pochybností se má jednat ve prospěch obviněného. Zeman to dnes řekl českým novinářům v Pekingu.

In dubio pro reo

„Právní zásada, která stanovuje povinnost soudu rozhodovat ve prospěch obžalovaného, pokud o jeho vině existují pochybnosti, které nelze odstranit. Formulace v této podobě je známa až z období středověku, zásada však vychází z myšlenek římského práva, kde se objevuje v jinak formulovaných větách především u Ulpiana. Spojena je především s trestním právem, ve starověkém Římě bývala tato zásada aplikována i v právu soukromém,“ uvádí Wikipedia

Milostí prezident zatím udělil sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před svým zvolením do funkce sliboval, že nebude udělovat milosti s „výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů".

„Každé pravidlo má své výjimky“ poznamenal nyní. Řekl, že v rámci své kompetence se rozhodl s ohledem na latinský citát „in dubio pro reo“ (v pochybnostech ve prospěch obviněného). „Tak si říkám, že považuji za nezbytné tuto milost udělit."

Milost je podle něj nachystána a podepíše ji po návratu z Číny, odkud přiletí 18. května.

Případ Jiřího Kajínka: od výstřelu na Borech až po prezidentskou milost

Číst článek

„Mimochodem četl jsem několik hlupáčků, kteří tvrdí, že tím něco překrývám, konkrétně vládní krizi. Já bych chtěl konstatovat, že tento úmysl jsem v zásadě oznámil na setkání s občany v Čáslavi ve Středočeském kraji, a toto setkání se konalo v době, kdy ještě žádná vládní krize nebyla,“ dodal prezident.

54 procent lidí v Česku s rozhodnutím prezidenta dát milost doživotně odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi souhlasí. Ukazuje to průzkum agentury Median pro Českou televizi. Ptala se zhruba sedmi set Čechů tento pátek a sobotu. Téměř 40 procent respondentů si myslí, že prezident chce udělit milost kvůli zvýšení své popularity.

Milost je podle Zemana už nachystaná. Podepsat ji chce po návratu z Číny, odkud přiletí ve čtvrtek.

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme