Každý měsíc je prý až polovina Čechů nespokojená s obsluhou v restauracích

Špatnou zkušenost s obsluhou v restauracích, hotelech a obchodech má podle aktuálního průzkumu každý měsíc téměř polovina Čechů. Zákazníkům nejčastěji vadí arogantní obsluha, hlasitá hudba nebo špinavé toalety. Nově mohli Češi napsat své zážitky s personálem do internetového hodnotícího systému Staffino, který už rok funguje na Slovensku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

číšník, sklenice, skleničky

číšník, sklenice, skleničky | Foto: licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic, emilio labrador

„Čtyřicet procent si stěžuje na pomalou a nevšímavou obsluhu. Potom je to nedostatek ve vybavení dané provozovny, ať už je to toaleta, nebo chybějící rukavice (personálu, pozn.red.). Nebo je tam špatná a hlasitá hudba,“ přibližuje spoluzakladatel hodnotícího systému Tomáš Rosputinský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Každý měsíc má špatnou zkušenost s obsluhou v restauracích, hotelech a obchodech téměř polovina Čechů

Podle kulinářského experta Pavla Maurera by ovšem měli majitelé podniků více dbát na chování personálu.

„Většina lidí tvrdí, že když mají třeba dobré, nebo i vynikající jídlo, ale špatnou obsluhu, tak jim méně chutná. Takže obsluha docela zásadně ovlivňuje nejenom náladu, ale ve finále i hodnocení jídla,“ upozorňuje.

Česko ale podle Maurera není výjimkou, kvalita obsluhy především v Evropě prý pokulhává téměř všude.

„Zákazníci se musí připravit na to, že číšníci nebo číšnice nejsou vždy úplně profesionální. Mnohdy to také nejsou lidi, kteří chtějí dělat tuto profesi,“ dodává Maurer.

Předseda Asociace číšníků České republiky Radek Bušina si ale nemyslí, že by obsluha v restauračních zařízeních byla špatná. Vše podle něj záleží na lidech: „Každý člověk je určitá osobnost, každému je dáno něco,“ říká.

Spropitné jako motivace

Obsluha v evropských restauracích je navíc podle něj motivována méně než například ve Spojených státech, kde zákazníci dávají spropitné ve výši až 20 procent z placené částky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arogantní a nevšímavá obsluha, to je dle Čechů největší prohřešek personálu v restauracích a hotelech. Mluvil o tom gastronaut Pavel Maurer

„Oni mají opravdu hrozně nízké základní platy, a jsou tak motivováni na spropitném. A spropitné je navíc v Americe téměř automatické,“ vysvětluje Pavel Maurer.

Slováci mohou hodnotit provozovny v systému Staffino rok. Během něj poslali majitelům a manažerům firem nebo restaurací už 1400 připomínek.

„Majitele podniků zajímá zpětná vazba, sledují to. Někteří více, někteří méně, ale rozhodně tomu přikládají význam. Ti, co to myslí s gastronomií a svojí restaurací vážně, tak se svým personálem často probírají, když se na sociálních sítích nebo hodnotitelských průvodcích dozví, že byli nějaké stížnosti,“ uzavírá Maurer.

ČRo, Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme