Kde má policie měřit rychlost? Češi mohou na internetu navrhovat problematická místa

Znáte místo, kde řidiči jezdí příliš rychle? Můžete to zkusit změnit a policistům na internetu poradit, kde by měli měřit rychlost. Česko se tak letos poprvé zapojí do akce Speed Marathon. Organizuje ji napříč Evropou sdružení dopravních policií Tispol. Na místech, která dostanou od veřejnosti nejvíc hlasů, pak budou policisté 19. dubna celý den kontrolovat rychlost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Problematická místa mohou lidé až do konce února nahlásit pomocí speciální webové aplikace na stránkách bezpecnecesty.cz.

„Skládá se to ze dvou částí. Mohou vložit místo, kde si myslí, že by bylo dobré měřit rychlost. Zároveň mohou k místům, která už tam jsou vložená, dát svůj kladný, nebo záporný hlas,“ vysvětluje manažer projektu Jan Jirmus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kde má policie měřit rychlost? Češi mohou na internetu navrhovat problematická místa. O projektu mluvil Michal Hodboď z policejního prezidia

Mezi lidmi podle něj panuje názor, že policie měří pouze na místech, kde je to zbytečné. „Nápad by měl pomoci k tomu, aby veřejnost řekla: ano, nesouhlasíme, že nás měříte například na zpomalení na dálnici. Podle nás je vhodné měřit třeba také u základní školy,“ doplňuje Jirmus.

Rychlost pak budou policisté měřit na předem ohlášených místech v celé Evropě 19. dubna. Akci pořádá sdružení Tispol, evropské sdružení dopravních policií.

„Je to o prevenci, ne o pokutách. Rádi bychom dosáhli toho, že na ohlášených místech nevybereme žádnou pokutu,“ popsal před časem Irskému rozhlasu smysl akce prezident Tispolu Aidan Reid.

Policie ale neplánuje měřit rychlost na problematických místech jen 19. dubna, kdy se celoevropská akce Sped Marathon koná. „Máme ambice v tom pokračovat. Samozřejmě datum 19. dubna bude pro nás stěžejní, poté si uděláme vyhodnocení a uvidíme, jestli potom v té akci dále pokračovat,“ říká Michal Hodboď z Policejního prezidia.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme