Kde se koncentruje stranická podpora: ANO ztrácí v jižních Čechách, TOP 09 ve všech regionech

Slabá podpora ANO v regionech, občanští demokraté naopak rozkročenější mezi městy, a to i ve srovnání s TOP 09. Podívejte se na podrobné mapy stranických bašt, které se ukázaly v komunálních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve sportovní hale TJ Auto Škoda v Mladé Boleslavi je 6 volebních okrsků | Foto: Radek Duchoň

V tomto článku neukazujeme klasické volební výsledky po obcích ani po okrscích. Pro šestici vybraných stran jsme pomocí počítačového algoritmu označili shluky volebních okrsků, kde ta či ona strana získala hodně hlasů v porovnání s okolními oblastmi. Sytá barva na mapách tedy označuje, kde mají strany koncentrovanou voličskou základnu.

Podpora TOP 09 je koncentrovaná ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno či Plzeň. Ve srovnání s ODS jí chybí širší rozkročení v regionech.

Regionální bašty TOP 09

Regionální bašty ODS

Podobnou strukturu má i elektorát ANO 2011. Výjimkou jsou jižní Čechy, kde hnutí Andreje Babiše zabodovala pouze v Českých Budějovicích.

Regionální bašty ANO 2011

Sociální demokraté jsou sice méně úspěšní v Praze, naopak silné postavení mají v okolí Chomutova, na Ostravsku či v Ústí nad Labem. Komunisté toto rozdělení zčásti kopírují, silnější jsou ale na Teplicku, Kladensku a Frýdecko-Místecku.

Regionální bašty ČSSD

Regionální bašty KSČM

Specifické je regionální rozložení podpory pro KDU-ČSL. Její voliči se tradičně koncentrují v menších obcích na jižní Moravě. Nutno dodat, že algoritmus zde pracuje jen s "jednobarevnými" kandidáty. Do výsledků lidovců se proto nepočítá například volební zisk v Praze, kde kandidovali v koalici se zelenými a starosty.

Regionální bašty KDU-ČSL

Mapy jsou vytvořené z dat o volebních výsledcích ve volbách do obecních a městských zastupitelstev (nikoli městských částí a obvodů). Pokud Vás zajímají zisky ostatních partají, prohlédněte si naši mapu kompletních volebních výsledků.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme