Kdo je kdo v kauze dotačního podvodu? V hledáčku policie je i Babišova rodina

Nejde jen o šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Okruh lidí, které se policie chystá obvinit v souvislosti s dotační aférou kolem farmy Čapí hnízdo, je širší. Vyšetřovatelé v čele s komisařem pražské kriminálky Pavlem Nevtípilem se zajímají také o Babišovy příbuzné včetně manželky Moniky nebo někdejší manažery podniků spojených s projektem. Kdo je kdo v kauze Čapí hnízdo?

Tento článek je více než rok starý.

kauza Čapí hnízdo Praha / Olbramovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš (ANO) a jeho manželka Monika letos v lednu na reprezentačním plese prezidenta Miloše Zemana

Andrej Babiš (ANO) a jeho manželka Monika letos v lednu na reprezentačním plese prezidenta Miloše Zemana | Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Manželka Monika Babišová, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes. Vedle Babišových blízkých míří podezření z dotačního podvodu také na některé bývalé manažery podniku ZZN Agro Pelhřimov a nástupnické společnosti Farma Čapí hnízdo, jak upozornil server Seznam.

Babišův osud v rukách detektiva Nevtípila. Kdo je muž, který vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo?

Číst článek

Vyšetřovatelé se totiž domnívají, že o dotačním podvodu věděli. Že by trestní stíhání hrozilo i Babišově rodině, ale šéf hnutí ANO pro Českou televizi odmítl. „Já takovou informaci nemám, ani moji advokáti takové informace nemají,“ uvedl.

Andrej Babiš

V případu Čapího hnízda hraje hlavní roli. Podle vyšetřovatelů to byl právě exministr financí, kdo další podezřelé z dotačního podvodu úkoloval. Cíl byl přitom jasný: z holdingu vyčlenit firmu tvářící se jako začínající podnik a zakrýt jeho vlastnickou strukturu, aby se nepřišlo na vazby na Agrofert. Jedině tak mohl projekt dosáhnout na 50 milionů korun z evropských peněz určených původně pro malé a střední firmy.

Policisté proto Babiše chtějí podle České televize obvinit z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Pokud se jeho vina prokáže, hrozí mu pět až deset let za mřížemi. Česko bude muset navíc v tomto případě padesátimilionovou dotaci vrátit.

Jaroslav Faltýnek

Druhý muž hnutí ANO a Babišův dlouholetý spolupracovník se měl podle policie s Babišem podílet na vyjmutí ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert. Faltýnek seděl ve vedení podniku v době, kdy se přeměnil na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byl zprvu ZZN Pelhřimov. Záhy se ale podnik v únoru 2008 přejmenoval na Farmu Čapí hnízdo a pomocí anonymních akcií přešel na nové vlastníky: Moniku Babišovou, Adrianu Bobekovou a Martina Herodese.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle Seznamu to byl právě Faltýnkův podpis coby místopředsedy představenstva, který převzetí firmy Babišovými blízkými umožnil.

Monika Babišová

Ve vyvedení ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert měla podle vyšetřovatelů figurovat také Babišova dlouholetá partnerka a čerstvě i manželka Monika Babišová. V roce 2008, kdy farma začala žádat o dotaci z evropských peněz, měla držet také část anonymních akcií Čapího hnízda.

Od roku 2008 je také ve vedení společnosti Imoba a od letoška i jednou ze správkyň svěřenského fondu, do kterého Babiš vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol.

Adriana Bobeková

Babišova dcera z prvního manželství vlastnila část anonymních akcií farmy. Do roku 2010 seděla v čele dozorčí rady Čapího hnízda. V době převzetí farmy působila i v představenstvu firmy Imoba, se kterou se v roce 2014 Čapí hnízdo sloučilo. Imoba spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.  

Martin Herodes

Bratr Moniky Babišové (za svobodna Herodesové) je další z původních majitelů anonymních akcií, které získal při převzetí Farmy Čapí hnízdo Babišovými blízkými v únoru 2008. Působil nejdříve v dozorčí radě farmy, později zasedl ve vedení. Stejně jako jeho starší sestra začínal v lovosické chemičce Lovochemie, která spadá pod holding Agrofert. Dnes působí společně s mluvčím ANO Vladimírem Vořechovským jako jednatel společnosti Panda media, která pro hnutí zajišťuje videa na sociální sítě.

Babiš srovnáním své kauzy s 50. lety uráží oběti komunismu, napsal český PEN klub

Číst článek

Zdeněk Kubiska

Bývalý šéf ZZN Agro Pelhřimov, který měl podle Seznamu vydání anonymních akcií rovněž stvrdit. Vedle něho by se ale policie mohla zajímat také o další tehdejší manažery podniku.

Jana Mayerová

Vyšetřování v kauze hrozí také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátce do sněmovny za ANO Janě Mayerové (dříve Nagyové). Podle serveru Neovlivní měla za Farmu Čapí hnízdo podepsat žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. Do orgánů společnosti přišla v únoru 2008. Působila nejdříve v představenstvu firmy, později v dozorčí radě.

Mayerová si stojí za tím, že nejednala v rozporu se zákony. „Do dnešního dne mi nebyl - ani neformálně - sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl,“ sdělila na serveru Občasník.eu.

Podle serveru Neovlivní se policie dále zajímá také o dva členy tehdejšího vedení společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu. Ti měli Mayerovou k podání dotace zplnomocnit.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme