Kdo je Šabršula z kauzy kompro materiálů na Chovance? Policista, co usnul uprostřed křižovatky

Do kauzy nahrávek Andreje Babiše (ANO) vstoupilo nové jméno. Jak zjistil a popsal Radiožurnál, exnovináře Marka Přibila zásoboval informacemi důstojník Bronislav Šabršula – policista, jehož kariéru lemují skandály s alkoholem. Nabízíme jejich přehled.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronislav Šabršula | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když Bronislav Šabršula šéfoval uherskohradišťské policii, musel vysvětlovat, jak se ocitl opilý na místě spolujezdce v autě, které zůstalo stát uprostřed křižovatky v Polichně na Zlínsku.

Svědci vypověděli, že v autě, které se předtím nebezpečně řítilo po silnici, neviděli žádného spolujezdce, nýbrž pouze řidiče. Generální inspekci se však nepodařilo Šabršulovi prokázat, že právě on byl řidičem.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

„Nesvedli jsme panu Šabršulovi dokázat, že řídil opilý. Ale byli jsme si jisti výpověďmi všech tří svědků, že řídil, způsobil lehkou dopravní nehodu a ujel, což byl přestupek a i za to ho mohl postihnout přísný trest, třeba zbavení hodnosti, což by znamenalo odchod od policie," sdělil tehdy dozorující státní zástupce Roman Kafka. Samotný Šabršula se hájil tím, že řídila jeho známá a on si na sedadlo řidiče jen přesedl a usnul poté, co známá z auta odešla.

O post okresního ředitele však přišel a později nastoupil na Policejní prezidium na odbor kontroly zbraní. Už dříve se přitom v médiích spekulovalo o tom, že Šabršula má potíže s alkoholem.

Přibil: Chtěl jsem se maličko vlísat do Babišovy pozornosti, vědomě jsem nic nenahrával

Číst článek

Podle informací MF DNES byl Šabršula v roce 2001 kázeňsky potrestán za řízení v opilosti. Na myslivecké veselici v Dolní Lhotě zase údajně napadal pod vlivem alkoholu hosty. A tentýž deník uvedl, že Šabršula byl údajně opilý i na policejní videokonferenci kvůli kauze metyl. Musel z ní odejít a pak nebyl k nalezení.

Nalézt Šabršulovo jméno však lze v kauze, která rozvibrovala celou zlínskou policii. Stěžoval si tehdy na někdejšího náměstka zlínské policie Jaroslava Vaňka. Popisoval tenkrát, že mu mimo jiné musel kopat ve službě studnu anebo že Vaněk močil podřízeným do umyvadla. Více se dozvíte ZDE.

Popis celé kauzy nahrávek Andreje Babiše a roli pana Šabršuly v ní najdete v článku od Janka Kroupy.

rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme