Kdo je Stanislav Hájek, spojka bývalého novináře Mf Dnes z nahrávek Andreje Babiše?

Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa přidal další jméno do tajemné skládačky kolem nahrávek Andreje Babiše – expolicistu Stanislava Hájka. Hájek v minulosti pracoval s odposlechy a měl blízko k lobbistovi Ivo Rittigovi.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Rittig, soud

Ivo Rittig, soud | Foto: Filip Jandourek

Je to bezmála pět let, co se na něj provalilo, že má čilé kontakty s lobbistou Ivo Rittigem. Stanislav Hájek, bývalý důstojník policejního útvaru, který nasazuje odposlechy, musel nejprve odejít do Liberce, kde velel kriminalistům. Na konci roku 2015 přišel i o tuto funkci.

Poprvé bylo Hájkovo jméno spojováno s Rittigem při policejní operaci známé jako Nagygate. Totiž: ukázalo se, že si s lobbistou často telefonuje. A to ho stálo pozici náměstka Útvaru zvláštních činností – jednotky, která nasazuje odposlechy či sleduje podezřelé.

Kroupa: Za novinářem z nahrávek stojí expolicista. Babiš se s Přibilem scházel i letos

Číst článek

Jak loni napsal server Lidovky.cz, když Hájek přišel o bezpečnostní prověrku, odešel i z postu šéfa libereckých kriminalistů. A od začátku roku 2016 byl přesunut do Útvaru policejního školství a vzdělávání policejního prezidia. Jeho nadřízení jej chtěli poslat na střední policejní školu v Holešově. Aby učil nováčky.

To se však podle všeho nestalo a Hájek zamířil do civilu. S krátkou odbočkou na policejní akademii. „Pan Stanislav Hájek na Policejní akademii zaměstnán nebyl, absolvoval u nás studijní pobyt," uvedl pro server iROZHLAS.cz František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy policejní akademie.

Nagyová: Hájek je náš zájem

Proč Hájka nepovažoval Národní bezpečnostní úřad za důvěryhodného, nebylo možné v minulosti oficiální cestou zjistit. Důvody se nabízely samy: na jaře 2012 jeho jméno zachytili detektivové protimafiánského útvaru, kteří sledovali lidi v okolí šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z ODS Jany Nagyové (nyní Nečasové). Ta se scházela mimo jiné s lobbistou Ivo Rittigem, vyšetřovaném kvůli zmanipulovaným veřejným zakázkám a praní špinavých peněz, i se šéfem ČEZu Danielem Benešem. A oba se snažili protlačit Hájka na šéfa Útvaru zvláštních činností, z něhož odcházel ředitel Tomáš Almer.

„Beneš sděluje Nagyové, že Almer končí a chceme JUDr. Stanislava Hájka, životopis jí dá večer a dodává, že ta pozice je důležitější než někteří ministři," stojí v dokumentech policie. A Nagyová si to vzala za své a premiérovi Nečasovi v jednom rozhovoru řekla: „Hájek je náš zájem, na tom trvám."

Hájek: Komunikace navenek

Do čela klíčového útvaru se Hájek nakonec nedostal, a to i přes to, že za něj měl u tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka lobbovat sám premiér Nečas. Šéfa policie totiž před Hájkem kvůli jeho podezřelým kontaktům protimafiánský útvar varoval – Hájek by totiž jako ředitel útvar získal přehled o všech podezřelých, které detektivové napříč republikou monitorují.

O policistu se navíc začala zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů, porušení zákona však nakonec neprokázala. Hájek sám v minulosti v rozhovoru pro server iHned.cz připustil, že se s Rittigem stýkal a telefonoval si s ním. „To má jednoduché vysvětlení. Když jsem pracoval na Útvaru zvláštních činností, byl jsem vedoucí oddělení vnějších vztahů. Měl jsem na starosti komunikaci navenek, takže jsem se skutečně scházel s těmi lidmi, co jsou v těch zveřejněných materiálech uvedení. Ale bylo to v rámci mé běžné pracovní činnosti," tvrdil. 

rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme