Kdo je Stanislav Hájek, spojka bývalého novináře Mf Dnes z nahrávek Andreje Babiše?

Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa přidal další jméno do tajemné skládačky kolem nahrávek Andreje Babiše – expolicistu Stanislava Hájka. Hájek v minulosti pracoval s odposlechy a měl blízko k lobbistovi Ivo Rittigovi.

Profil Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Rittig, soud

Ivo Rittig, soud | Foto: Filip Jandourek

Je to bezmála pět let, co se na něj provalilo, že má čilé kontakty s lobbistou Ivo Rittigem. Stanislav Hájek, bývalý důstojník policejního útvaru, který nasazuje odposlechy, musel nejprve odejít do Liberce, kde velel kriminalistům. Na konci roku 2015 přišel i o tuto funkci.

Poprvé bylo Hájkovo jméno spojováno s Rittigem při policejní operaci známé jako Nagygate. Totiž: ukázalo se, že si s lobbistou často telefonuje. A to ho stálo pozici náměstka Útvaru zvláštních činností – jednotky, která nasazuje odposlechy či sleduje podezřelé.

Kroupa: Za novinářem z nahrávek stojí expolicista. Babiš se s Přibilem scházel i letos

Číst článek

Jak loni napsal server Lidovky.cz, když Hájek přišel o bezpečnostní prověrku, odešel i z postu šéfa libereckých kriminalistů. A od začátku roku 2016 byl přesunut do Útvaru policejního školství a vzdělávání policejního prezidia. Jeho nadřízení jej chtěli poslat na střední policejní školu v Holešově. Aby učil nováčky.

To se však podle všeho nestalo a Hájek zamířil do civilu. S krátkou odbočkou na policejní akademii. „Pan Stanislav Hájek na Policejní akademii zaměstnán nebyl, absolvoval u nás studijní pobyt," uvedl pro server iROZHLAS.cz František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy policejní akademie.

Nagyová: Hájek je náš zájem

Proč Hájka nepovažoval Národní bezpečnostní úřad za důvěryhodného, nebylo možné v minulosti oficiální cestou zjistit. Důvody se nabízely samy: na jaře 2012 jeho jméno zachytili detektivové protimafiánského útvaru, kteří sledovali lidi v okolí šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z ODS Jany Nagyové (nyní Nečasové). Ta se scházela mimo jiné s lobbistou Ivo Rittigem, vyšetřovaném kvůli zmanipulovaným veřejným zakázkám a praní špinavých peněz, i se šéfem ČEZu Danielem Benešem. A oba se snažili protlačit Hájka na šéfa Útvaru zvláštních činností, z něhož odcházel ředitel Tomáš Almer.

„Beneš sděluje Nagyové, že Almer končí a chceme JUDr. Stanislava Hájka, životopis jí dá večer a dodává, že ta pozice je důležitější než někteří ministři," stojí v dokumentech policie. A Nagyová si to vzala za své a premiérovi Nečasovi v jednom rozhovoru řekla: „Hájek je náš zájem, na tom trvám."

Hájek: Komunikace navenek

Do čela klíčového útvaru se Hájek nakonec nedostal, a to i přes to, že za něj měl u tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka lobbovat sám premiér Nečas. Šéfa policie totiž před Hájkem kvůli jeho podezřelým kontaktům protimafiánský útvar varoval – Hájek by totiž jako ředitel útvar získal přehled o všech podezřelých, které detektivové napříč republikou monitorují.

O policistu se navíc začala zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů, porušení zákona však nakonec neprokázala. Hájek sám v minulosti v rozhovoru pro server iHned.cz připustil, že se s Rittigem stýkal a telefonoval si s ním. „To má jednoduché vysvětlení. Když jsem pracoval na Útvaru zvláštních činností, byl jsem vedoucí oddělení vnějších vztahů. Měl jsem na starosti komunikaci navenek, takže jsem se skutečně scházel s těmi lidmi, co jsou v těch zveřejněných materiálech uvedení. Ale bylo to v rámci mé běžné pracovní činnosti," tvrdil. 

rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme