Kdo je Zemanem omilostněný recidivista? Muž s nevyléčitelnou chorobou a 18 záznamy v rejstříku

V pořadí šestou milost dostal od prezidenta Miloše Zemana recidivista, který trpí nevyléčitelným onkologickým onemocněním. V rejstříku trestů má celkem osmnáct záznamů a trest si aktuálně odpykává za opakované krádeže. Zároveň má zákaz pobývat v Teplicích. Zpravodajský web Českého rozhlasu to vyčetl z přípisu ministerstva spravedlnosti, který doputoval na Pražský hrad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB

Prezident Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB | Foto: Filip Jandourek

„Prezident republiky přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění omilostněného, který nyní podstupuje náročnou a dlouhodobou léčbu, a prominul mu zbytek souhrnného trestu odnětí svobody uloženého za majetkovou trestnou činnost," oznámil ve středu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zpravodajský web Českého rozhlasu nyní získal přípis ministerstva spravedlnosti, kterým šéf resortu Robert Pelikán (ANO) postoupil mužovu žádost na Pražský hrad.

Další prezidentská milost. Dostal ji recidivista s vážným onkologickým onemocněním

Číst článek

Muž byl odsouzen v roce 2013, a to za krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Za to od soudu odešel se třemi roky vězení, zákazem pobytu v Teplicích na dva roky a ještě mu byl uložen trest propadnutí věci. Recidivista si trest odpykává ve Věznici Všehrdy.

Pokročilá fáze nemoci

Muž aktuálně podstupuje šest cyklů kombinované chemoterapie a biologické léčby. Loni v prosinci mu Okresní soud v Chomutově výkon trestu přerušil, po dalším zasedání byl recidivista z výkonu trestu uvolněn až do konce letošního roku. Léčbu, kterou potřebuje, mu totiž vězeňská služba nemůže zajistit.

Nemoc je podle lékařské zprávy nevyléčitelná a v pokročilé fázi. "Doba léčby se nedá (dle zprávy) určit, jedná se vždy o progrese onemocnění či intolerance terapie, v případě žadatele prakticky celoživotní," popisuje ministerstvo spravedlnosti ve zprávě, kterou postoupilo na Pražský hrad.

"Z rejstříku trestů (lze zjistit) celkem 18 záznamů souvisejících v převážné většině s majetkovou trestnou činností," napsal dále ministr Pelikán.

Humanitární gesto

I to byl podle mluvčího Ovčáčka důvod, proč se Zeman rozhodl milost muži udělit. „Toto humanitární gesto učinil pan prezident přesto, že odsouzený je značným recidivistou, přihlédl však rovněž k povaze trestných činů, kterých se dopustil,“ dodal Ovčáček.

Prezident Zeman při nástupu do funkce stanovil přísné podmínky, za kterých bude milosti udělovat. Jednou z nich je například závažné onemocnění. Zároveň tuto agendu převedl na ministerstvo spravedlnosti, které mu zpátky na Pražský hrad má postupovat jen ty případy, které tato kritéria splňují.

Celkem už hlava státu za svůj mandát omilostnila šest lidí. V listopadu ji Zeman udělil dvěma vězenkyním, přičemž za jednu z nich se dokonce přimluvil papež František. Konkrétně jde o matku, která se ve vězení stará o dítě. Trest si odpykávala za zpronevěru.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme