Kdo jsou muži z videa? Řidiče v Plzni ohrožoval zbraní policista oceněný medailí a šéf zásahové jednotky

Dva policisté v civilu, kteří v září ve dne za plného provozu se zbraní v ruce zakročili proti řidiči v Plzni, jsou podle zjištění Radiožurnálu šéfy západočeské zásahové jednotky.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista v civilu zachycený na videu poškozeného řidiče.

Policista v civilu zachycený na videu poškozeného řidiče. | Foto: reprofoto Youtube.com/Týdeník Policie | Zdroj: Repro YouTube

Jeden z nich přitom v minulosti dostal od tehdejšího plzeňského hejtmana Václava Šlajse slavnostní medaili za příkladné plnění pracovních povinností. Prý pracoval a plnil úkoly i nad rámec výkonu služby. Oba vysocí důstojníci zůstávají ve službě, podle vedení západočeské policie totiž musí celou věc nejdříve vyšetřit generální inspekce.

UPŘESNĚNÍ

Radiožurnál původně informoval, že zbraň v ruce držel Josef Němec. Za záměnu jmen a zveřejnění této nepravdivé informace se panu Josefu Němcovi omlouváme.

Na rušné plzeňské křižovatce donutil neoznačený černý mercedes zastavit jiné civilní auto. Z auta vystoupili dva muži. Jeden z nich měl v ruce pistoli. Následovaly nadávky i projevy násilí, kterými policisté v civilu donutili řidiče vystoupit z jeho vozu a legitimovat se. Oni sami služební průkazy ukázali až po opakované výzvě řidiče.

Šéf a oceněný kolega

Jedním z policistů, který z vozu vystoupil, byl šéf plzeňské zásahovky Josef Němec a druhým mužem, který měl zbraň v ruce, byl pak jeho zástupce, loni medailí oceněný Vladimír Slavotínek. Radiožurnálu informace potvrdily dva dobře informované zdroje z bezpečnostního prostředí. 

Řidič je chtěl upozornit na agresivní jízdu. Policisté v civilu mu začali nadávat a vytáhli zbraň

Číst článek

Josef Němec celou situaci s odkazem na pokyn právníka nechtěl jakkoliv komentovat. Vladimír Slavotínek nezvedal telefon. Zda oba vysoce postavení důstojníci plzeňské zásahovky i nadále řídí její konkrétní operace, není jasné.

"Byla přijata taková opatření, aby nebyly ohroženy zájmy Policie České republiky," řekla mluvčí Krajského policejního ředitelství Martina Korandová.

"Probliknutí" policie

Příslušníci zásahových jednotek jsou cvičeni na ostré zákroky proti těm nejnebezpečnějším pachatelům. Tentokrát se ale její plzeňští velitelé zaměřili na civilního řidiče. Ten je předtím takzvaně "problikal" kvůli jejich údajně agresivní jízdě.

Průběh incidentu zachyceného na videonahrávce, kterou médiím poskytl právník napadeného řidiče, prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to s podezřením na zneužití pravomocí ze strany obou důstojníků zásahovky. Vytažení zbraně může policistům značně uškodit.

"Myslím si, že to jenom podtrhuje, že police jednala protiprávně a zneužila pravomoc," okomentoval jednání policistů právník Jaroslav Ortman. Žádné obvinění však v této věci zatím nepadlo.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme