Kdo může za škody způsobené počítačovými viry?

Počítačové viry útočí doslova na každém kroku. Správci firemních sítí tvrdí, že není den, aby se někdo nepokusil počítače oklamat. Kdo se má nejvíc obávat?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

základní deska počítače

základní deska počítače

Obecně lze říct, že nejčastější a největší případy byly odhaleny ve Spojených státech. O všem v nynějším světě je úplně jedno, kde se vir poprvé objeví. Díky internetu se totiž umí velmi rychle šířit. Vzpomeňme třeba na škody, které způsobil vir I LOVE YOU - ten dokonce skolil bedlivě hlídané počítače amerického Pentagonu. Soudní znalec v oboru počítačové kriminality Vladimír Smejkal tvrdí, že za způsobené problémy by měl zodpovídat odesílatel. "Pokud nenapíše do toho mejlu "Tady ti posílám virus a chci aby ti vymazal celý počítač. Tvůj XY.", pak je to obtížné. Samozřejmě ve firmě potom nese odpovědnost ten správce sítě, který tu síť tak blbě nastaví, že se tam vůbec vir může dostat, protože celý zdroj úspěchu boje proti virům je v tom mít neustále nastavenou kvalitní antivirovou ochranu."

Řada firem ale uplatňuje pravidlo, že za poruchu má zodpovědnost ten, kdo zavirovaný email otevřel. Dávají se za to tučné pokuty, někde dokonce i výpovědi. "Zrovna dneska se začal šířit virus My Party, který se posílá v mailu s předmětem nové fotografie z mé party. Takže pokud se někdo podívá na tyto nové fotografie, tak už se mu usídlí v počítači."

Říká Petr Odehnal z počítačové firmy GRISOFT a doporučuje prověřit fungování antivirových programů. Také Vladimír Smejkal potvrzuje, že nebezpečí už dávno neznamenají neznámé diskety, ale právě maily. "Mně chodí prakticky každý den zavirovaný mejl a nikdy za posledních pět let jsme tím nebyl ohrožen, protože bez rozmyšlení neklikám na každý mejl a každý soubor, který dostanu."

V případě napadení viry se však vyplatí nepanikařit. Pokud počítačům moc nerozumím, je lepší okamžitě kontaktovat specializovanou firmu. Mám-li větší zkušenosti, můžu se podle Petra Odehnala pokusit o jakousi první pomoc. "Podívat se po internetu. Dneska je spousta relativně rychle dostupných informací i v češtině, třeba o virech je dobře udržovaná stránka www.viry.cz. U některých virů to odvirování spočívá ve smazání jednoho dvou souborů a nedojde k žádným škodám. U některých virů dojde k nevratnému přepsání některých souborů a žádné léčeční už není možné a je potřeba reinstalovat počítač."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Odehnal o "léčení" počítače

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme