Kdo s kým kandiduje? Koalice v komunálních volbách

Starostové a nezávislí, KDU-ČSL, TOP 09 a Strana zelených – to jsou politická uskupení, která v letošních komunálních volbách nejčastěji kandidují v koalicích. Prozkoumejte koaliční potenciál celostátních stran v interaktivním grafu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební koalice před komunálními volbami (interaktivní verze uvnitř článku)

Z naší analýzy dat Českého statistického úřadu vyplývá, že v absolutních číslech vedou nezávislí kandidáti, kteří se účastní 1391 koalic. Je to logické, pod tímto uskupením se skrývá řada vzájemně nesouvisejících subjektů i jednotlivých kandidátů, proto je pro větší přehlednost z našeho srovnání stran vyřadíme. Následující vizualizace ukazuje koaliční vazby mezi vybranými stranami:

Následují Starostové a nezávislí ve 431 koalicích, KDU-ČSL podílející se na 173 volebních subjektech a TOP 09 se 164 koalicemi. Pohled na parlamentní strany pak ukazuje, že lokální spolupráce (v koalici) mezi vládní a opoziční stranou existuje jen ve dvou případech, pokaždé mezi ČSSD a KSČM.

Z parlamentních stran jde do voleb v týmu nejčastěji KDU-ČSL, na prvním místě (pokud pomineme nezávislé kandidáty a nestraníky) se Stranou zelených, na druhém pak se Starosty. Ze sněmovních partnerů pak lidovci na komunální úrovni nejčastěji spolupracují s TOP 09 a ODS.

TOP 09 nejčastěji spojuje síly se Starosty a nezávislými, lidovci a ODS. Občanští demokraté sestavují koalice s TOP 09, lidovci a v jednom případě i s Úsvitem přímé demokracie. Konkrétně jde o uskupení Kandidáti pro Vizovice s podporou ODS a hnutí Úsvit přímé demokracie.

Komunisté kandidují společně hlavně s nezávislými, ve dvou případech pak tvoří koalici i s ČSSD (v Lázních Kynžvart a Českém Dubu) a v jednom případě se Stranou práv občanů. Dohromady jde o 40 koalic.

Pětadvacet koalic uzavřeli sociální demokraté opět hlavně s nezávislými, jednou se Stranou práv občanů a dvakrát s komunisty. A právě posledně jmenované koalice jsou jediný případ, kdy vládní a opoziční strany oficiálně spojily síly do komunálních voleb.

Z vládních stran pak nejméně koalic sestavilo ANO 2011, v jednom případě s nezávislými, podruhé s lokálním hnutím Volba pro Mladou Boleslav.

Všechny subjekty vstupující do komunálních voleb 2014 můžete prozkoumat v následující tabulce. Jde o velké množství názvů, doporučujeme používat vyhledávací okénko k odfiltrování strany, která vás zajímá.

Marcel Šulek, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme