Kdo se bude příští rok soudit, zaplatí víc než letos

Soudní poplatky za občanská řízení se v Česku asi zvýší. Dnes o tom bude rozhodovat vláda. Zvýšení poplatků navrhují ministerstva spravedlnosti a financí. Současné částky prý nezohledňují náklady na provoz soudů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud (ilustrační foto)

Okresní soud (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Zdražení poplatků by mělo do státního rozpočtu přinést až 400 milionů korun navíc, odhaduje ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. V roce 2008 se odhaduje, že soudní poplatky do rozpočtu přispěly částkou více než jedné miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení soudních poplatků mluvila v Ranním interview ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Zvýšení sazby se má dotknout sporů o nemovitost nebo řízení o společném jmění manželů. Dražší by měl být i zápis do obchodního rejstříku. Za rozvod byste tak příští rok mohli zaplatit místo jednoho tisíce tři a například u jednání o podniku by se měl poplatek zvyšovat z deseti tisíc na dvacet.

Soudní řízení pro každého

Na druhé straně se by se podle Kovářové měla zavádět nová osvobození od poplatků: "Například ve věcech domácího násilí nebo pokud se účastníci domluví smírně, tak se jim soudní poplatek bude vracet." Tuto změnu pozitivně hodnotí i advokát Roman Premus, předseda sekce pro právo soukromé České advokátní komory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu zákona o soudních poplatcích okomentoval na Rádiu Česko advokát Roman Premus, předseda sekce pro právo soukromé České advokátní komory.

"Já s tímto návrhem plně souhlasím. Podle zákona se má soud snažit o mimosoudní vypořádání sporu a možnost vrácení soudního poplatku je dobrým motivačním prvkem ke smíru. Je to rozhodně cesta správným směrem a já ji vítám," říká advokát.

I nadále by se také mohlo žádat o individuální osvobození od poplatků. Podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové se proto nemajetným lidem zdražením poplatků neztíží možnost domoct se svých práv u soudu:

"Já si myslím, že neznemožní, protože zůstává osobní osvobození. Ten, kdo objektivně nebude schopen dosáhnout na soudní spor a soudní poplatek zaplatit, bude moci jako dneska požádat o osvobození ze svých vlastních špatných finančních poměrů."

Práci soudů to neulehčí

Vyšší platby prý mají motivovat lidi k tomu, aby své spory řešili mimosoudně. Kovářová navíc dodává, že vlastně nejde o zdražení poplatků, ale o jejich valorizování: "Přesnější termín je, že dochází k jejich valorizaci, protože zákon o soudních poplatcích nebyl valorizován od roku 2000."

Ministryně je osobně skeptická k tomu, že by se lidé kvůli zvýšení poplatků méně soudili. Jistou úlevu pro práci soudů ale Daniela Kovářová předpokládá.

Pokud vláda na svém dnešním jednání návrh podpoří, začnou změny platit od 1. ledna příštího roku.

Lenka Jansová, Lenka Rafaelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme