Kdo vydělal na másle? Ceny nejvíc zvýšily mlékárny, zisk obchodníků naopak klesl

Cena másla od výrobců se za poslední rok zvýšila výrazně více než na pultech obchodů. Zatímco mlékárny prodávaly máslo meziročně o 63 procent dráž, prodejci zvedli cenu o 45 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, který porovnává ceny u zemědělců, výrobců a obchodníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zatímco loni v srpnu měli obchodníci na másle průměrnou marži 41 procent, ve stejném měsíci letos to bylo už jen 25 procent. Novější data zatím Český statistický úřad nezveřejnil, podobná situace ale byla i v předchozích měsících.

Zisky obchodů u másla tak podle statistiků klesají, některým se už máslo ani nevyplatí prodávat.

U obchodníků zůstává až polovina ceny másla, tvrdí Jurečka. My za zdražení nemůžeme, brání se svaz

Číst článek

Například v malé prodejně v Licibořicích na Chrudimsku stojí čtvrtkilová kostka másla 61 korun. Vedoucí Lenka Nováková ho nakupuje z velkoobchodu za cenu okolo 55 korun. „Ta marže je minimální, dáváme tam jenom čtyři až pět korun, abychom prostě pokryli nějaké režijní náklady,“ řekla Radiožurnálu Nováková.

Přímo od mlékáren obchodnice nenakupuje. Je pro ně totiž příliš malý zákazník. „V tom objemu, ve kterém máslo prodáme, by nám ho výrobci nedodávali,“ vysvětluje Nováková.

Větší obchody pořizují máslo přímo od mlékáren. I v jejich regálech stojí čtvrtkilové balení často kolem 60 korun.

Podle mluvčího společnosti Tesco Václava Koukolíčka je přirážka obchodu na zboží nízká. „Tím, že máslo jenom prodáváme, nejsme výrobce, tak nemáme moc možností, jak cenu na cestě ovlivnit,“ vysvětluje.

Ceny nejvíc navýšily mlékárny

Podle Českého statistického úřadu zdražili obchodníci meziročně skoro o polovinu. Vůbec nejvíc ale ceny navýšily mlékárny.

„Zatímco ještě loni v srpnu prodávaly kilo másla do obchodů za necelých 89 korun, letos v srpnu překročily hranici 145 korun. Došlo tak ke zdražení o více než 63 procent,“ vypočítává mluvčí úřadu Petra Báčová.

Velcí výrobci másla zdražení nepopírají. Třeba největší zpracovatel mléka - jihočeská Madeta - vyrobí za týden 160 tun másla. Šéf společnosti Milan Teplý hájí zdražení zvýšením cen smetany. „Museli jsme ji přikupovat od jiných výrobců a koupili jsme ji za 89 korun za kilo,“ popsal Radiožurnálu.

Máslo zdražuje i v sousedních zemích. Poláci ale stále platí kolem čtyřiceti korun

Číst článek

Nejméně pak vzrostla cena samotného mléka. Zemědělci ho během roku zdražili o 39 procent a dostali se na výkupní cenu okolo 8,50 Kč za litr. Třeba jako majitel farmy Václav Šítal z Mojného na Českokrumlovsku. Každý den dodává do mlékárenského družstva až 1600 litrů mléka.

„Náklady na výrobu litru mléka mám kolem osmi korun, a když dostanu 8,50, tak je zisk 50 haléřů na litru. Záleží zase na vstupech - jak se zvedají náklady, za kolik člověk nakoupí různé suroviny a podobně. Člověk kupuje suroviny, jako je řepkový šrot, a tam cena taky trochu kolísá - stoupající tendence to opravdu má,“ potvrzuje Šítal.

Zuzana Švejdová, Josef Ženatý, Tomáš Lysoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme