Kdo zaplatí za využití jména Václava Havla v Haifě? Obraťte se na krajany, říká ministerstvo

Komu poslat účet za pojmenování náměstí po Václavu Havlovi v izraelské Haifě bude dnes řešit ministerstvo zahraničí s nadací Vize 97. Ta si za využití Havlova jména účtuje podle Lidových novin licenční poplatek třicet tisíc korun bez DPH. Účet na tuto částku přišel i českému velvyslanci v Izraeli poté, co se haifské náměstí přejmenovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Martin Kozák

Nadace Dagmar a Václava Havlových ho ale zřejmě bude muset poslat na jinou adresu. Ministerstvo zahraničních věcí při podobných akcích totiž funguje jen jako prostředník.

„Právní analýza, kterou máme k dispozici, říká, že tuto částku by případně museli požadovat po iniciátorech. To znamená, že by se museli obrátit na krajanskou komunitu," říká mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo zaplatí za pojmenování náměstí po Václavu Havlovi v izraelské Haifě, zjišťovala Věra Masopustová

Podle ředitele nadace Vize 97 Vangelise Zingopise se při podobných příležitostech za využití jména Václava Havla neplatí, pokud o tom nadace dopředu ví. Krajané v Haifě a česká ambasáda se ale dopředu nezeptali.

„My jsme se dozvěděli až z médií, že se něco takového chystá. Kontaktovali jsme několik dní před samotným aktem velvyslanectví a byli trochu rozčarovaní. Proto jsme to řešili jinou cestou než předchozí případy, které probíhaly zcela hladce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 Vangleis Zingopis byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Po ministerstvu zahraničí teď bude nadace chtít, aby své ambasády po celém světě informovalo o tom, že pokud bude chtít někde někdo po Václavu Havlovi něco pojmenovat, musí nejdřív požádat o svolení.

„Věříme, že na dnešním jednání se zástupci Ministerstva zahraničních věcí České republiky najdeme nějaký konsenzus a domluvíme se na vyřešení této situace,“ doplnil Vangelis Zingopis.

Havel bude mít náměstí v Haifě, v Tel Avivu lavičku

Číst článek

Václav Havel se zasadil o obnovení diplomatických vztahů s Izraelem. Právě proto krajané v Izraeli navrhli, aby haifské náměstí neslo jeho jméno. Slavnostního křtu se kromě starosty Haify a českého velvyslance zúčastnil i český ministr kultury Daniel Herman.

V září by se mohla objevit lavička se jménem Václava Havla na univerzitě v Tel Avivu. Po bývalém československém a českém prezidentovi by do konce roku mohla být pojmenována také ulice v Jeruzalémě.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme