Kdo získá titul Historické město roku? Soutěž je ve finále

Jeden milion korun a navíc titul Historické město roku. To čeká na vítěze soutěže o nejlepší opravy městských památek, kterou už od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem kultury a Svazem historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Verdikt odborné poroty padne v úterý, a to už tradičně ve Španělském sále Pražského hradu. Porotci vyberou ze tří finalistů - Berounem, Jilemnicí a Uherským Hradištěm.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně | Foto: Pavel Pavlas

Vyjmenovat všechny tři stavby, se kterými šli tři finalisté do soutěže, by bezesporu zabralo hodně času. Žádné z měst totiž není v boji o titul Historické město roku úplným nováčkem. Všechny už obnovují svá historická centra řadu let.

„Jsme v páté etapě regenerace městské památkové zóny. Tato fáze bude končit v roce 2011 a celkem zahrnuje sedmnáct let práce. Pokládám to za obrovský úspěch. Především komplexní rekonstrukce městského opevnění se zdařila, popisoval starosta Berouna Jiří Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

UČ 13.4. Historické město.mp3

„Je to jedno z největších, nejrozsáhlejších a nejzachovalejších opevnění v České republice. Také si velmi vážím opravy Husova náměstí. To jsou asi dva základní prvky regenerace města,“ doplnil starosta Berouna.

Peníze, které dostanou města na regeneraci od státu, doplňují z vlastních zdrojů. Stejný systém uplatňují také v Jilemnici.

Dobře investované peníze

„Jedná se o zasloužilou práci mnoha lidí po dobu osmnácti let. To hlavní, co se v loňském roce podařilo, je rekonstrukce náměstí, se kterou souvisí oprava nádherné historické kašny a historické budovy s číslem jedna. Dříve to byla budova spíše hospodářská, dnes z toho bude kulturní stánek a zařízení pro děti a mládež,“ řekl starosta Jilemnice Vladimír Richter.

„Když jsme přemýšleli, kolik jsem za těch let do tohoto procesu investovali, tak jsme přišli na částku čtvrt miliardy korun. To je na město se šesti tisícovkami obyvatel poměrně vysoká suma,“ dodal Richter.

Ani v Uherském Hradišti na památkách rozhodně nešetřili. „Od roku 1992 bylo investováno jak z městských, tak soukromých zdrojů přes osm set milionů korun. Jsem však přesvědčen, že na tváři města se to výrazně projevilo. Byla to dlouhá cesta k tomu, abychom historickou část měli v co nejlepším stavu,“ vyprávěl starosta Stanislav Blaha.

Výrazné proměny však nejsou znát jen na třech finalistech soutěže. Většina z měst, která se programu účastní, se změnila k nepoznání.

„Nemělo by se zapomínat na ten kontrast, jak vypadala města v roce 1990 a jak vypadají v dnešní době. To je nejlepší reálná odpověď na otázku, co dokázaly dotační programy ministerstva kultury,“ uzavřela ředitelka ministerského odboru památkové péče Anna Matoušková.

Věra Pfeifferová, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme