Kdokoli by byl lepší než Kalousek, opravil se Babák. Původní výrok prý rasistický stejně nebyl

Poslanec Michal Babák (VV) odmítá, že by jeho včerejší výrok o změnách ve vedení resortu financí byl rasisticky motivovaný. Adresoval ho prý jen a pouze exšéfovi státní kasy Miroslavu Kalouskovi. Narážky na židovský původ nového ministra financí Jana Fischera přesto sklízí ve sněmovně kritiku. Zprava i zleva. Mandátový a imunitní výbor se ale výrokem údajně zabývat nebude, protože nezazněl na půdě Parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka koaličních expertů s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) k daňové reformě, Michal Babák | Foto: Filip Jandourek

Antisemitismus, rasismus ani xenofobie. Poslanec Michal Babák neguje veškerou kritiku, která se vůči jeho kontroverznímu výroku na adresu bývalého ministra financí Miroslava Kalouska s narážkou na židovský původ nastupujícího šéfa téhož úřadu Jana Fischera, vznesla.

„Obzvláště s mými židovskými kořeny na tom nevidím nic rasistického ani xenofobního,“ popírá jiná hodnocení svých slov Babák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec VV Michal Babák vysvětloval svůj výrok v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu. Svůj náhled na věc připojil komentátor ČRo Radko Kubičko

„Hlavní atribut té věty byl v tom, že kdokoli by byl lepší než ministr financí Kalousek,“ objasňuje. Takto ale své sdělení včera v České televizi neformuloval. Doslova totiž řekl, že „žádný Žid nemůže být pro stání kasu horší než pan Kalousek“.

„Kdo to chtěl pochopit, pochopil. Kdo to nechtěl pochopit, nepochopil. Mam zaplavený e-mail jak pozitivními, tak negativními zprávami. Negativních odezvy jsou na to, bohužel, z politických kruhů. Ortodoxní Židé mi píší, že to pochopili a že na tom nic rasistického nevidí,“ říká.

Svá slova prý nemířil proti žádné rase, podle něj je totiž historickým faktem, že Židé se vždy uměli starat o peníze. Kritika měla dopadnout pouze na exministra Kalouska.

„Kdokoli na tom vidí cokoli rasistického, je to jenom politikaření. Jak můžu já s židovským původem říct rasistickou větu proti Židům? To je přece absolutně nelogické,“ uzavírá.

Otázka historických paralel

Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko si Babákova slova stejně jako poslanec sám nevysvětluje jako útok na Jana Fischera nebo na Židy obecně. Jejich vyřčení však považuje za vyloženě nevhodné. Nic takového prý do moderní politiky nepatří:

„Takováto vyjádření se v našem prostoru prostě nepoužívají. Nechápu, proč k tomu pan Babák musel sáhnout. Asi všichni víme, co tím chtěl říct, ale proč to tedy neřekl normálně? Že každý jiný ministr financí je mu sympatičtější než pan Kalousek.“

Kubičko připomíná, že moderní evropská politika si prošla záležitostmi, které mohou vzbuzovat různé paralely. Kdo jich využije, je prý často velmi odsouzen.

Třeba stejně jako včera exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, když poznamenal, že prezident Miloš Zeman si ústavu vykládá stejně jako němečtí nacisté v roce 1933 nebo českoslovenští komunisté v roce 1948. ČSSD jeho slova označila za přeexponovaná, KSČM dokonce za velmi smutné neunesení porážky v prezidentské volbě.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme