KDU-ČSL by se nebránila výměně premiéra

Lidovci nepřímo vybídli sociální demokraty, aby navrhli místo Stanislava Grosse jiného premiéra. Pokud sama ČSSD navrhne změnu ve funkci premiéra, je KDU-ČSL připravena ke "vstřícným dohodám", aby tato změna neznamenala politickou destabilizaci. Gross zase nevyloučil pokračování vlády bez KDU-ČSL, ani pokračování nynější koalice s jiným premiérem. To ale podle něj závisí na vůli sociální demokracie. Stanislav Gross také zrušil čtvrteční jednání koaličních lídrů, které iniciovali lidovci, a s šéfy obou menších koaličních stran se sejde jednotlivě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasal a Miroslav Kalousek | Foto: Michal Doležal

Lidovci ve středu oznámili, co žádají po premiérovi Stanislavu Grossovi: má věrohodným způsobem uspořádat své finanční závazky tak, aby z osobního problému nemohl být činěn problém politický. Dále chtějí, aby se premiérova manželka vzdala podnikání a koaliční strany měly povinnost zveřejnit své finanční závazky přesahující 30 milionů korun.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek tak reagoval na Grossův vzkaz z Francie, že ruší čtvrteční společnou koaliční schůzku, ke které ho lidovci vyzvali. Premiér také prohlásil, že vláda může pokračovat i bez lidovců. "To není nic sofistikovaného, prostě pokud se někdo rozhodne z vlády odejít, tak nechť odejde, nic se neděje, nic se nemění," řekl Gross novinářům během své návštěvy Francie. Zároveň ale nevyloučil ani výměnu na postu premiéra - to ale podle něj záleží na sociální demokracii, od níž má mandát.

Křesťanští demokraté dnes zdůraznili, že chtějí setrvat ve stávající koalici do konce řádného volebního období. Zároveň ale dodávají: "Pokud však ČSSD, která je politicky odpovědná za personální obsazení pozice předsedy vlády, navrhne změnu na této pozici, je KDU-ČSL připravena ke vstřícným dohodám tak, aby tato změna neznamenala politickou destabilizaci."

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha se ale sociální demokraté nebudou řídit diktátem lidovců. K případné výměně premiéra prohlásil, že je velký rozdíl mezi odstoupením předsedy vlády a řadového ministra. "To samozřejmě znamená pád vlády a nová jednání, vstupuje do toho pan prezident - myslím, že to jsou věci, které jsou daleko závažnější, a nemyslím si, že by lidovci měli do těchto věcí zasahovat.

Také šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Michal Kraus má zato, že si má každá suverénní politická strana uspořádat své poměry sama, bez doporučení jiných. Kraus je ale zároveň optimistou, pokud jde o další pokračování vládní koalice. Podle něj následující jednání koaličních lídrů se Stanislavem Grossem politickou krizi zklidní a vyřeší.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme