KDU-ČSL dostala nabídku tří křesel v budoucí vládě, trvá na zemědělství

Jednání o budoucí vládě mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL se komplikují. Lidovci dostali na dnešním jednání nabídku ministerstva práce a sociálních věcí v kombinaci s resortem dopravy nebo životního prostředí. Resort zemědělství, o který především usilují, dnes ale za prioritní označili sociální demokraté s tím, že se ho nevzdají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

Lidovci stále trvají na tom, aby právě oni obsadili křeslo ministra zemědělství. Šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka tím zaúkolovala celostátní konference strany.

„Přijatelné to není z toho důvodu, že já jsem byl pověřen celostátním výborem k tomu, aby výsledkem jednání byl zisk ministerstva zemědělství. Já za sebe opakuji, že moc nerozumím tomu, proč ČSSD má prioritu v zemědělství a ne v sociální oblasti," vysvětluje Bělobrádek.

A tak teď lidovci otevřeně mluví o tom, že situace je vážná. Navíc prý neslyšeli od ČSSD ani od hnutí ANO žádný argument, proč by právě lidovci zemědělství neměli mít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednávání mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL sleduje redaktorka Jana Čermáková

„My se snažíme najít takové řešení, které bude ve prospěch České republiky, na druhou stranu je evidentní, že i my musíme mít nějaké priority a limity, abychom do vlády nevstoupili za každou cenu,“ říká Bělobrádek.

Lidovci tvrdí, že to byl právě Andrej Babiš a hnutí ANO, kdo nechce, aby KDU-ČSL obsadila křeslo ministra zemědělství. Andrej Babiš jim vzkázal, že jsou resortem posedlí a že jde o jednoznačně politický požadavek.

„My doufáme, že KDU-ČSL přece jen prokáže nějakou velkorysost a vstřícnost, protože by bylo špatně, kdyby to skončilo na tom, že trvají na resortu, kde nemají už dlouho co říct,“ prohlašuje Babiš.

Poměr křesel je dohodnut

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se dnes předsedové a šéfové klubů všech tří stran dohodli alespoň na tom, že rozdělení postů ve vládě bude v poměru 8 pro ČSSD, 7 pro ANO a 3 pro KDU-ČSL.

„Myslím, že je to velmi vstřícný návrh, který vyšel vstříc požadavku KDU-ČSL na to, aby měla zastoupení v podobě tří členů. A současně jsme také zohlednili priority, které KDU-ČSL zohledňovala ve vyjednávání,“ tvrdí Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálním stavu koaličních vyjednávání mluvili na Radiožurnálu Milan Chovanec, místopředseda a poslanec ČSSD a hejtman Plzeňského kraje, a Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL

Každá strana by tak měla i ministerstvo bez portfeje, tedy ministra bez vlastního ministerstva - třeba šéfa legislativní rady vlády, pro menšiny a lidská práva nebo vědu, výzkum a vzdělávání.

Lidovci svolali na zítřejší večer jednání celostátního výboru, který řekne, co dál. A teprve potom se nejspíše uskuteční další koaliční jednání, pokud se tedy KDU-ČSL nerozhodne vyjednávání úplně přerušit. Pak by se nejspíš mluvilo o tom, za jakých okolností by strana podpořila případnou vládu ČSSD a hnutí ANO.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme