KDU-ČSL i ANO chtějí jednat s předsedou ČSSD Sobotkou, spolu se sejdou ve čtvrtek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chtějí o možné povolební spolupráci jednat s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. V sociální demokracii v důsledku rozkolu existují dva vyjednávací týmy. Vedle členů strany kolem Sobotky je to také skupina kolem místopředsedy ČSSD Michala Haška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

Bělobrádek se sejde s předsedou sociálních demokratů ve středu. Odmítl přitom, že by spolu vyjednávali o možné koalici, probírat prý chtějí zejména situaci v ČSSD.

„Já se s panem předsedou Sobotkou určitě setkám a rozhodně nebudeme vyjednávat o koalici. Ty nedojednávají předsedové stran, ale vyjednávací týmy, a my jsme dali jasné stanovisko, že do doby, než bude jasně zřetelná v sociální demokracii, tak nemá cenu, aby se vyjednávací týmy sešly,“ řekl předseda lidovců.

S šéfem sociálních demokratů se chce sejít také hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. „Pan Babiš včera už potvrdil, že mu volali oba pánové, jak pan Sobotka, tak pan Hašek. A on řekl zcela jasně, že s oběma jednat nebude, že bude jednat s tím, kdo má legitimní funkci předsedy, což je pan Sobotka,“ potvrdila místopředsedkyně hnutí Věra Jourová.

O setrvání Sobotky v čele ČSSD se rozhodne příští neděli, sejde se ústřední výkonný výbor strany

Číst článek

Termín schůzky podle ní zatím není stanovený. Jasné naopak je, že se zástupci ANO a KDU-ČSL sejdou ve čtvrtek. Ještě před tím ale budou lidovci i hnutí ANO jednat samostatně. ANO svolalo na středeční odpoledne do Prahy své poslance, kteří budou volit předsedu klubu, krajské lídry a předsednictvo. KDU-ČSL se bude o dalším postupu radit ještě dnes vpodvečer.

Volby do sněmovny vyhrála ČSSD, získala ale výrazně méně hlasů, než předpokládala. První místopředseda strany Michal Hašek a někteří další členové sociální demokracie viní z volebního neúspěchu Sobotku. Vyloučili ho proto z týmu, který má vyjednávat o nové vládě, a požadují jeho konec v čele ČSSD. Sobotka odejít nechce a Haškovu akci označuje za vnitrostranický puč.

O dalším osudu šéfa sociální demokracie se rozhodne 10. listopadu na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD. Ten jediný, kromě sjezdu, může vyslovit předsedovi strany nedůvěru. Dnes také jedná poslanecký klub ČSSD, v novém složení se sešel dnes vůbec poprvé.

Procentuální zisk hlasů a obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Martin Hromádka, Simona Bartošová, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme