Lidovci navrhnou snížení DPH u palivového dříví na 10 %. Chtějí tak vyřešit přebytek kvůli kůrovci

Lidovci navrhnou snížení sazby DPH u palivového dříví ze současných 15 na deset procent. Návrh v úterý ve sněmovně představil exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Uplatnit ho chce při projednávání vládního daňového balíčku. Podle něj by snížení ceny za dříví na otop pomohlo vyřešit problémy s přebytkem dřeva kvůli kůrovci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Jurečka obhajoval při debatě o kůrovcové kalamitě své kroky v boji s tímto škůdcem s tím, že opatření nebyla tehdejší koaliční vládou nijak zpochybňována.

Odmítl mimo jiné tvrzení, že by za jeho působení ve funkci nebyla výsadba druhově pestrých lesů namísto smrků, které tvoří polovinu českých lesů.

Jeseníky, Šumava i střední Čechy. Podívejte se, kde kůrovec likviduje oslabené lesy

Číst článek

Za bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) se podle Jurečky v praxi nezměnilo v boji s kůrovcem vůbec nic. „Žádnou konkrétní věc ta vláda neudělala,“ uvedl.

Jurečkův nástupce Jiří Milek (za ANO) v květnu kvůli zanedbanému postupu proti kůrovci odvolal z funkce generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Podepsal také novelu vyhlášky o opatřeních k ochraně lesa, která klade větší důraz na vyhledávání napadených stromů. Vyhláška umožňuje také v napadených lesích vyhlásit krizový stav.

Jurečku za současný kalamitní stav v úterý ve sněmovně obvinilo zejména SPD Tomia Okamury. ODS zase vinu vidí na straně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), a to kvůli nedostatečné kontrole a nápravným opatřením. Ministr se hájil mimo jiné tím, že má jednoho inspektora na 64 000 hektarů lesů.

Škůdce ze severu. Na současné kalamitě kůrovce se podílí lýkožrout z tajgy, napadá zdravé dřevo

Číst článek

Piráti žádají ministerstva o analýzy

Mnohé frakce navrhly různým způsobem zaúkolovat ministerstva a vládu, aby sněmovně předložily analýzy současného stavu a přijala opatření pro potlačení kalamity.

Například Piráti, kteří sněmovní jednání o kůrovci iniciovali, požádali ministerstva zemědělství a obrany o analýzy šíření kůrovce, provedených protiopatření a sankcí ve státních a vojenských lesích. Chtějí je do konce října. Podobné obecnější požadavky měla za TOP 09 její místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

ODS ústy Jana Zahradníka vyzvala vládu, aby připravila a začala provádět „akční plán záchrany českých lesů“ a seznámila s ním sněmovnu na schůzi 14. září. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik doporučil vládě legislativní změny, dotační podporu nestátních vlastníků lesů nebo revize strategických dokumentů, které se týkají hospodaření v lesích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme