KDU-ČSL na sjezdu v Jihlavě změní název strany a bude řešit, jak se dostat do sněmovny

Další směřování strany a změnu názvu budou na programovém sjezdu v Jihlavě řešit lidovci. Chtějí se stát otevřenou, čitelnou a voličskou stranou. Delegáti se zaměří hlavně na to, jak stranu vrátit zpět do poslaneckých lavic. Lidovci slavili úspěch v krajských i senátních volbách. Kontrolou podpisů prošla i jejich prezidentská kandidátka Zuzana Roithová. Nejtěžší zkouškou však budou právě sněmovní volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek mluvil o budoucnosti KDU-ČSL | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Více než 500 delegátů na sjezdu také zhodnotí práci nového vedení, které si vybrali před dvěma lety. Místopředseda strany Marián Jurečka nepředpokládá, že by se sjezd změnil na volební.

„S ohledem na to, že ten výsledek krajských a senátních voleb byl pro KDU-ČSL velice příznivý, si myslím, že ani v případě, že by sjezd byl volební, tak by se to na složení předsednictva nějakým způsobem nemělo projevit, ale samozřejmě, je to jenom spekulace,“ domnívá se místopředseda lidovců Marián Jurečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy sjezdu KDU-ČSL sledovala reportérka Martina Spěváčková

Nový název strany by podle lidovců měl být kratší a srozumitelný. Ve hře jsou dva návrhy. První počítá s tím, že by strana používala jen zkratku KDU-ČSL.

Druhou variantou pak je nahrazení názvu Československá strana lidová za pouhé Česká strana lidová.

Ke které z možností se delegáti nakonec přikloní, nechtěl předseda strany Pavel Bělobrádek předem odhadovat.

„To bude otázka sjezdu. Předsednictvo žádné razantní změny v názvu není nakloněno, takže uvidíme, jak delegáti nakonec rozhodnou,“ říká Pavel Bělobrádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interwiev byl předseda lidovců Pavel Bělobrádek

Podle něho se má také změnit zastoupení delegátů na sjezdech, kteří se v současné době volí s ohledem na počet členů v místních okresních organizacích. V budoucnu by se měly brát v úvahu také výsledky jednotlivých organizací.

„Aby organizace, která má sice velký počet členů a nedosahuje dobrých výsledků, aby na tom nebyla lépe, než malá organizace, která dosahuje dobrých výsledků,“ myslí si Pavel Bělobrádek.

Lidovci chtějí být také nekonfesní stranou, která není mluvčím žádné církve. Podle předsedy Bělobrádka už křesťanští voliči nejsou žádným jednotným segmentem:

„Dá se říct, že z třetiny volí levici, z třetiny pravici a z třetiny nás. My se domníváme, že je potřeba dát tu možnost křesťanskodemokratickou stranou volit i lidem, kteří dar víry vůbec nemají.“

Václava Marešová, Martina Spěváčková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme