KDU-ČSL nepodpoří 13. důchody, trvá ale na mateřské

KDU-ČSL nepodpoří návrhy zákonů, které by mohly výrazně prohloubit státní schodek. Po setkání s premiérem Janem Fischerem to řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka premiéra Jana Fischera s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou | Zdroj: ČTK

Fischer dnes se Svobodou zahájil cyklus schůzek se šéfy parlamentních stran. Politiky chce přesvědčit o tom, aby svými návrhy neprohlubovali schodek státního rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V poledních Ozvěnách dne diskutovali předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda a člen rozpočtového výboru sněmovny za ODS Michal Doktor

Svoboda Fischerovi slíbil, že lidovci na lednové schůzi sněmovny nepodpoří návrh na zavedení 13. důchodů, plošné zrušení poplatků a změnu nemocenské. Trvají ale na zachování loňské výše mateřské.

Výplata mateřské podle představy KDU-ČSL prohloubí deficit o jednu až 1 a půl miliardy korun. Cyrila Svoboda si je ale jistý, že peníze může státní pokladna získat jinde.

"Mateřská není dovolená, ale dřina. Není možné, aby maminkám klesly příjmy o 23 procent. Stačí zdanit hazard a ty peníze dostaneme zpět," tvrdí předseda KDU-ČSL. Člen rozpočtového výboru sněmovny za ODS Michal Doktor něco takového odmítá.

"Není možné rozdávat při hlasování v poslanecké sněmovně peníze, které stát nemá. Má-li se sněmovna chovat jako řádný hospodář, pak pro jakékoli návrhy musí mít nejprve příjmovou stranu," soudí Doktor.

Komise pro velké tendry má prověřit NBÚ

Fischer se se Svobodou taky shodl na postoji k protikorupčnímu balíčku. Vláda tak v pondělí posoudí návrh, aby Národní bezpečnostní úřad prověřoval členy výběrových komisí pro velké státní zakázky.

"Dokument bude na vládě v pondělí s tím, jak zajistit co nejkvalitnější a nejprůhlednější způsob nominace lidí do těch komisí, zvlášť u těch velkých zakázek," řekl Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jan Fischer chce prověřit členy výběrových komisí

Členy výběrových komisí pro velké státní zakázky tak nejspíš bude čekat prověrka. Podle předsedy vlády se teď hledá cesta, jak revizi komisí zajistit.

Igor Maňour, Renáta Prátová, Veronika Malá, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme