Výborného na pozici předsedy poslanců KDU-ČSL nahradí Dufek. ‚Bude výraznou tváří,‘ očekává Jurečka

Novým předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL se stal Aleš Dufek. Ve funkci nahradil Marka Výborného, kterého ve čtvrtek jmenuje prezident Petr Pavel ministrem zemědělství. Novinářům to po úterním večerním zasedání lidoveckých poslanců oznámili předseda strany Marian Jurečka společně s Výborným a Dufkem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek

Nový předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek | Foto: Martin Štěrba | Zdroj: ČTK

„Chtěl bych poděkovat Marku Výbornému za velké penzum práce, kterou vykonal,“ řekl devětačtyřicetiletý právník Dufek.

Prezident Pavel přijal demisi ministra Nekuly. Ve čtvrtek na jeho místo jmenuje Výborného

Číst článek

„Jsem člověkem konsenzuálním, jsem člověk, který absolvoval bezpočet soudních sporů. Vždy se snažím hledat mezi lidmi to, co je spojuje, a ne to, co je rozděluje. Věřím tomu, že v této složité době je to vlastnost a zkušenosti, které výrazně přispějí KDU-ČSL k tomu, že zvládne složité období,“ uvedl nový předseda lidoveckých poslanců.

Podle vicepremiéra a ministra práce Jurečky má Dufek dostatek zkušeností jak z politiky tak právní oblasti, aby vedl dobře poslanecký klub. „Očekávám, že bude výraznou tváří strany,“ řekl Jurečka. Výborný dodal, že Dufkova mise nebude jednoduchá, ale že je dostatečně zkušený, aby ji zvládl.

Poslanecký klub KDU-ČSL má 23 členů. Lidovci jsou ve vládě v koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, koalice má v Poslanecké sněmovně většinu 106 hlasů.

Prezident jmenuje dosavadního předsedu klubu a někdejšího šéfa KDU-ČSL Výborného ministrem ve čtvrtek 29. června. Výborný v koaliční vládě Petra Fialy (ODS) nahradí svého stranického kolegu Zdeňka Nekulu, který rezignoval.

Nekula oznámil rezignaci před dvěma týdny. Zdůvodnil to nedostatkem podpory od vlastní strany. Kritiku sklízel mimo jiné za způsob komunikace týkající se zdražování potravin. Lidovci místo něho nominovali právě Výborného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme