KDU-ČSL připravena na odchod do opozice

Křesťanští demokraté jsou připraveni na odchod do opozice. Řekl to dnes jejich předseda Miroslav Kalousek. ODS totiž podle něj definitivně vykročila z rámce trojkoaliční spolupráce. To sice bere KDU-ČSL na vědomí, ale obává se, že jednání občanských demokratů s ČSSD ústí k nějaké formě opoziční smlouvy nebo velké koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek, J. Paroubek a M. Kalousek | Zdroj: ČTK

"To je aranžmá, které nepodpoříme v žádném případě. Distanci, kterou si vytvoříme - zda to bude přímým hlasováním proti, nebo odchodem ze sněmovny, to, prosím, ponechte na naší další diskusi. Ale mohu říci, že aranžmá, které připomíná opoziční smlouvu, nebo které se blíží velké koalici, zcela jistě nepodpoříme," řekl Českému rozhlasu Kalousek.

Také Strana zelených by podle jejího předsedy Martina Bursíka nepodpořila takovou menšinovou vládu ODS, která by byla jen zástěrkou pro velkou koalici s ČSSD.

Designovaný premiér a předseda ODS Mirek Topolánek přitom představy o obsazení kabinetu dál konzultuje i s partnery neúspěšné trojkoalice.

Klíčová budou ale zřejmě až pondělní jednání s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, který si vzal do neděle volno. Před tím naznačil, že by sociální demokraté mohli vládu ODS tolerovat dva roky a po nich by případně mohly následovat předčasné volby.

Dvouletou toleranci menšinové vládě ale občanští demokraté odmítají a označují za nezodpovědný politický krok.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme