KDU-ČSL projedná na celostátní konferenci roztržku ve vládě a Unipetrol

Tématem celostátní konference KDU-ČSL, která se koná dnes, bude bezesporu také nynější napjatá situace ve vládní koalici. Roztržka mezi ČSSD a lidovci vznikla i kvůli tomu, že KDU-ČSL podpořila požadavek ODS na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Jan Kasal

Miroslav Kalousek a Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek označil minulý týden chování koaličního partnera za neloajální a skandální a začal mluvit o předčasných volbách. Ve čtvrtek se však s předsedou opoziční KSČM Miroslavem Grebeníčkem shodl na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala nejen privatizací Unipetrolu, ale celého chemického průmyslu.

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek nechtěl schůzku šéfa komunistů s premiérem komentovat. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu ale potvrdil, že zřízení komise stejně jako dosud podporuje.

"Jak bychom teď vypadali, kdybychom byli proti vyšetřovací komisi. To by vypadalo, že chceme něco skrývat. Protože nemáme co skrývat, chceme, aby ta věc byla naprosto věrohodně doložena. Pokládáme za morální hazard bránit se vyšetřovací komisi," vyjádřil se Kalousek.

Dnes také končí ultimátum ČSSD vůči lidovcům týkající se předčasných voleb. ČSSD vyzvala lidovce, aby byli loajální ke koaličním partnerům, nebo ať sami předloží zákon o ukončení volebního období. Podle slov Kalouska je nezodpovědné mluvit o předčasných volbách: "KDU-ČSL je vysoce loajální ke společnému koaličnímu projektu. Loajalita ke společnému koaličnímu projektu neznamená být loajální k chybám koaličního partnera. To jsou dva rozdílné pojmy a já bych byl rád, abychom mezi nimi dokázali rozlišovat."

O kauze Unipetrol bude v pátek jednat i poslanecký klub KSČM. Zváží, zda podpoří ODS a KDU-ČSL v její snaze ustavit ve Sněmovně vyšetřovací komisi, která by měla vyjasnit okolnosti privatizace Unipetrolu. Podle místopředsedy strany Vojtěcha Filipa, o kterém se mluví jako o budoucím šéfovi strany, jsou teď komunisté spíše nakloněni pro vznik komise hlasovat. Sám Vojtěch Filip si chce ale především důkladně přečíst podklady z Polska.

"Jakmile podklady dostudujeme, budeme schopni položit správné otázky vyšetřovací komisi. Z toho prvního čtení mohu říct, že mi to připadá, že v Polsku chtěli odpovědnost hodit na část polských politiků a podnikatelů a hlavně to shodit na Českou republiku, což si myslím, že není úplně objektivní posouzení věci," řekl Českému rozhlasu Filip.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme