KDU-ČSL půjde do voleb se starosty. Pro koalici zvedla ruku většina delegátů lidoveckého sjezdu

Sjezd KDU-ČSL v sobotu schválil uzavření volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Část lidovců měla ke spojenectví výhrady, nakonec ale delegáti dali přednost názoru předsednictva. V tajné volbě hlasovalo pro vznik koalice lidovců a starostů 228 z 279 přítomných delegátů, spojenectví tak získalo podporu 82 procent přítomných.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní sjezd KDU-ČSL v Praze v květnu 2017

Celostátní sjezd KDU-ČSL v Praze v květnu 2017 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Předsedové obou stran Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN) rozhodnutí uvítali. „Věřím, že společně dokážeme víc, že společně dokážeme zvítězit," řekl Bělobrádek po vyhlášení výsledků, které uvítal hlasitý potlesk sálu.

Gazdík poděkoval lidoveckým delegátům za "odvážné rozhodnutí". „Za Starosty a nezávislé vám mohu slíbit, že podaná ruka starosty bude vždycky platit," řekl.

Česko čeká boj o charakter společnosti, prohlásil na sjezdu lidovců Bělobrádek

Číst článek

Vysoká podpora pro koalici se STAN je podle Bělobrádka dokladem velkých ambicí společného projektu: „Čekal jsem že podpora bude výrazná, ale že bude takto vysoká, jsem nečekal. Jsem tomu rád, protože teď už nikoho nenecháme na pochybách o tom, že skutečně chceme vyhrát."

Gazdík novinářům po zveřejnění výsledků řekl, že nepředpokládá, že by došlo k úplnému sloučení lidovců a STAN. Starostové jsou podle něj stranou silných osobností, které prošly testem voleb, když usilovaly o své mandáty v zastupitelstvech měst a obcí.

Gazdík: Obavy lidovců jsou normální

Obavy z volební koalice, které zazněly od některých delegátů, jsou podle něj pochopitelné. „KDU-ČSL je konzervativní strana. Rozumím, že vrhnout se do něčeho nového může vyvolávat obavy a strach, ale věřím, že pro tuto zemi to stojí za to," podotkl.

Hostem sjezdu KDU-ČSL je také šéf STAN Petr Gazdík. V projevu vyzdvihl dosavadní spolupráci s lidovci | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek před hlasováním označil koalici lidovců a starostů za jedinou sílu, která zajistí, že se lidé nebudou muset stydět za dění v česku.

Šéf STAN Petr Gazdík mluvil o tom, že díky koalici může být českým premiérem po volbách Bělobrádek, který bude podle dohody celostátním lídrem společné kandidátky.

Rozhodnutí delagátů ocenil na Twitteru také ministr zemědělství Marian Jurečka:

Volební koalice bude muset pro vstup do sněmovny získat přinejmenším deset procent hlasů, což podle dosavadních průzkumů nemá jisté. U jedné strany by bylo potřeba překonat hranici pěti procent.

I z toho důvodu vznik koalice kritizovali někteří delegáti, kteří upřednostňovali zařazení zástupců STAN na kandidátky KDU-ČSL. Při této formě kandidatury by na vstup do sněmovny stačilo pět procent hlasů.

Gazdík podle svých slov nepovažuje desetiprocentní hranici za problém. „Těch deset procent pro nás není překážka, ale nutnost. V zemi, kde chcete něco měnit, těch deset procent musíte mít," uvedl.

ČTK, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme