KDU-ČSL schválila koaliční smlouvu. Lidovci budou požadovat rezort zemědělství

Celostátní konference KDU-ČSL dnes podpořila programovou část koaliční smlouvy se sociální demokracií a hnutím ANO. Hlasování nebylo podle předsedy strany Pavla Bělobrádka jednotné, návrh byl ale přijat většinově. Ještě to ale neznamená, že lidovci do koalice vstoupí. Strana se například usnesla, že v případné budoucí vládě bude požadovat ministerstvo zemědělství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

„To jsou věci, o kterých musíme jednat. Máme svoje priority, bude záležet i na tom, jak silná ministerstva eventuelně budou. Opravdu bychom chtěli ve vládě hrát takovou hru, abychom mohli co nejvíce realizovat a nést zodpovědnost za programové priority,“ řekl Bělobrádek.

Podle Bělobrádka je ministerstvo zemědělství pro lidovce programovou prioritou, která má navíc ve straně tradici. "Je to otázka nejen zemědělství, ale i venkova. Má to svoji logiku a priorita je to jednoznačná,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL. Místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová v České televizi řekla, že její strana si rezort zemědělství nárokovat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání KDU-ČSL sledovala redaktorka Lenka Jansová

Lidovci se proto budu muset domluvit se sociálními demokraty. A senátorka za ČSSD a první místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková věří, že se sociální demokraté s KDU-ČSL dohodnou. „Jsem přesvědčena o tom, že dohodneme, protože se dohodnout chceme,“ poznamenala.

Schůzky mezi zástupci všech tří stran jsou naplánované už na zítřek. Jasné zatím není, zda budou lidovci požadovat ministerstva dvě, nebo tři. Původně se mluvilo o tom, že by měli získat rezort kultury a zdravotnictví.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek ještě před dnešní konferencí řekl, že dokonce není jisté ani to, zda křesťanští demokraté nabízená ministerstva přijmou. „ Myslím si, že jsme měli své odborníky i ve školství, případně průmysl a obchod, ministerstvo práce a sociálních věcí,“ podotkl.

Koaliční smlouvu už včera schválili jako první strana sociální demokraté. Ústřední výkonný výbor o dohodě rozhodl jednomyslně sám. Hnutí ANO by se mělo schválením smlouvy zabývat začátkem týdne.

DOKUMENT: Plné znění koaliční smlouvy mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL

Číst článek

Obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme