Posledním zvoleným místopředsedou KDU-ČSL je Petr Hladík. Jurečka přes noc neotočil a nekandidoval

Poslední volné místo místopředsedy KDU-ČSL získal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Protikandidáta neměl. Mluvilo se o exministrovi Jurečkovi, ale ten potvrdil rozhodnutí z pátku, že do vedení nebude kandidovat. To oznámil poté, co s Markem Výborným prohrál souboj o post předsedy. Sjezd pokračuje diskusí o změně stanov a směřování politiky KDU-ČSL. Představí se také lidovečtí kandidáti pro volby do Evropského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Brno (Aktualizováno: 11:25 30. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL

Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL | Zdroj: KDU-ČSL

„Pro mě je priorita Brno. Pokud budu v předsednictvu, pak pro sjednocení KDU-ČSL,“ řekl už před volbou Hladík. „Kandiduji na místopředsedu KDU-ČSL proto, abychom v předsednictvu dokázali vytvořit tým, abychom dokázali spolupracovat s poslaneckým, ale také senátním klubem, abychom dokázali připravit KDU-ČSL na budoucnost,“ uvedl v projevu před volbou. „Chci, abychom dokázali zakopat příkopy,“ uvedl. Původně kandidovat nechtěl, protože má čtyři děti.

Původně se ještě spekulovalo o tom, že by přeci jen mohl kandidovat exministr Marian Jurečka, který v pátek po neúspěchu v boji o křeslo šéfa strany uvedl, že nebude usilovat o pozici ve vedení strany. Jurečka ale ráno uvedl, že svá slova nevezme zpět a kandidovat na místopředsedu skutečně nebude.

Nový šéf lidovců Výborný: Kdo si nepřizná chyby, nemůže růst. Musíme se vrátit k podpoře střední třídy

Číst článek

KDU-ČSL má od pátku nového předsedu. Poslanec Výborný převzal vedení strany po osmi letech od Pavla Bělobrádka. Vedle Výborného, který nahradil v čele lidovců po osmi letech Pavla Bělobrádka, v pátek v hlasování uspěla senátorka Šárka Jelínková a stala se první místopředsedkyní.

Řadovými místopředsedy pak delegáti zvolili šéfa lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšného kandidáta na předsedu Jana Bartoška, náměstka havířovského primátora Bohuslava Niemiece a náměstka jabloneckého primátora Štěpána Matka.

Volba posledního místopředsedy se zdramatizovala. Ve druhém a třetím kole se utkali dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola a senátorka Jitka Seitlová, ani jeden však nezískal potřebný počet hlasů.

Nové předsednictvo KDU-ČSL je zvolené. Marek Výborný v čele, Šárka Jelínková jako 1. místopředsedkyně a dále Jan Bartošek, Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek a Petr Hladík. Oproti minulému složení velká obměna a “omlazení”. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

11:49 – 30. 03. 2019

1 1

V neděli si KDU-ČSL v Brně připomene 100. výročí založení strany. Ustavující zemský sjezd ČSL v Čechách se konal 5. a 6. ledna 1919 v Praze. Na Moravě se zemský sjezd poprvé sešel v Brně o tři týdny později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme