KDU-ČSL: Spor mezi Kalouskem a Svobodou nekončí

Očekávání, že jihlavský sjezd lidovců ukončí několikaměsíční spor mezi někdejším prvním místopředsedou Miroslavem Kalouskem a novým předsedou Cyrilem Svobodou, se zřejmě nenaplní. Kalousek totiž oznámil, že Svobodu hodlá zažalovat kvůli jeho dřívějším výrokům, kterými se cítí dotčen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek se chce obrátit na soud kvůli výrokům, jimiž letos na jaře tehdejší lídr Čtyřkoalice Cyril Svoboda zpochybnil jeho působení na ministerstvu obrany. Kalousek opakovaně žádal, aby Svoboda své výroky vysvětlil, nebo aby se mu omluvil. Protože se domnívá, že se nedočkal ani jednoho ani druhého, chce podat žalobu. Nespokojil se tak se sobotní nepřímou omluvou, kdy Cyril Svoboda ve svém projevu před delegáty sjezdu uvedl, že nechtěl nikdy nikomu ublížit, ale pokud má někdo pocit, že k tomu došlo, tak se omlouvá. Jak Miroslav Kalousek řekl v Jihlavě Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, dva měsíce trpělivě čekal, že Svoboda svá slova vysvětlí na stranické půdě, jak údajně slíbil. Protože se toho nedočkal, nezbývá mu prý nic jiného, než žádat, aby tato slova vysvětlil na půdě jiné než stranické.

Cyril Svoboda se ale k této záležitosti už nechce vracet a apeluje na velkorysost v zájmu sjednocení celé strany. Jak dále řekl, respektuje právo každého člověka obrátit se na soud, ale Kalouskovu žalobu by považoval za velmi nešťastný krok. Všichni členové strany by podle něj teď měli respektovat výsledky jihlavského sjezdu a pracovat na posílení pozice KDU-ČSL.

Nehledě na Kalouskovo vyjádření o chystané žalobě nový šéf lidovců věří, že se situace ve straně po jihlavském sjezdu zklidní. Na otázku ČRo 1 - Radiožurnálu, zda podle jeho názoru sjezd splnil úkol, kterým bylo ukončení sporů, Svoboda odpověděl slovy "splnil a nesplnil". Tento úkol splnil v tom, že ukončil jednu etapu, ukončil ji demokraticky a stranu nasměroval do budoucnosti. Splnil ho také v tom, že sjezdové jednání proběhlo velmi kultivovaně a bez emocí. Nicméně, jak Cyril Svoboda dále řekl, každé volby mají svého vítěze i poraženého. To podle něj může v některých lidech zanechat pocit zklamání nebo hořkosti.

Delegáti sjezdu přijali v neděli usnesení, jímž se lidová strana jasně přihlásila k další spolupráci ve Čtyřkoalici. Cyril Svoboda ale v průběhu dvoudenního jednání opakovaně potvrdil, že není přívržencem vzniku společného čtyřkoaličního klubu v Senátu. Současný stav podle jeho slov "vyhovuje daným poměrům".

Delegáti jihlavského sjezdu v neděli vybrali členy Celostátního výboru strany. Už v sobotu rozhodli o tom, že Jana Kasala v předsednické funkci vystřídá Cyril Svoboda. Zvolen byl v druhém kole rozdílem sedmnácti hlasů. Vzápětí po oznámení výsledků nový šéf KDU-ČSL opět nabídl všem svým stranickým kolegům spolupráci. Novými místopředsedy se pak stali senátor Milan Šimonovský, senátorka Zuzana Roithová, bývalý předseda Jan Kasal a poslanci Miloslav Výborný a Tomáš Kvapil.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme