KDU-ČSL už má nové místopředsedy

Celostátní výbor KDU-ČSL zvolil vedení své strany. Noví místopředsedové nahradí Cyrila Svobodu, Milana Šimonovského a Romana Línka, kteří na své posty rezignovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Novými místopředsedy KDU-ČSL se hned v prvním kole stali Ludmila Müllerová, šéfka klubu senátorů KDU-ČSL, a senátor Jiří Stodůlka. Oba zvítězili jen těsně - Müllerová získala jen 43 a Stodůlka 40 hlasů. Ve druhém kole se pak utkali poslankyně Vlasta Parkanová a senátor Josef Kalbáč, který z tohoto souboje nakonec vyšel úspěšněji. I on ale velmi těsně, získal 42 hlasů delegátů.

KDU-ČSL teď vede Jan Kasal, který dosud zastával funkci prvního místopředsedy. Úřadující šéf strany dnes přestál návrh na odvolání. Ten byl podán, ale neměl mezi delegáty Celostátního výboru dostatečnou podporu.

"Celostátní konference KDU-ČSL prohlašuje, že nebude účastna ve vládě, která by se opírala o hlasy komunistů. Ani takovou vládu nebude tolerovat, ani jakkoliv podporovat. Celostátní konference KDU-ČSL ukládá předsednictvu KDU-ČSL, aby vedlo povolební vyjednávání tak, aby neznemožnilo uskutečnění předčasných voleb," přiblížil závěry lidoveckého jednání Kasal.

Je také jasné, že povolební jednání povede za lidovce Jan Kasal a Ludmila Müllerová, a to z pozice šéfky senátorského klubu KDU-ČSL. Poslanecký klub lidovců, který se sejde v pondělí, rozhodne o svém zástupci ve vyjednávacím týmu příští týden.

O nástupci Miroslava Kalouska, který rezignoval poté, co vyjednával s ČSSD o vládě s podporou KSČM, se rozhodne až začátkem prosince. Na tento termín svolali lidovci do Brna mimořádný volební sjezd.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme