Kdy, kde, s kým? Ministr pro lidská práva chce lobbisty regulovat zákonem

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD chystá zákon o lobbingu. Od vlády dostal za úkol vypracovat věcný záměr úpravy regulace lobbistické činnosti. Kabinet ve středu podpořil jeho návrh na posílení transparentnosti lobbování. Materiál ale vzhledem k omezenému času do podzimních voleb počítá s tím, že o skutečné podobě úpravy rozhodne až příští vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí ministr pro lidská práva Jan Chvojka

Budoucí ministr pro lidská práva Jan Chvojka | Foto: Filip Jandourek

Setrvání stávajícího stavu je podle předloženého materiálu nevyhovující, protože lobbování probíhá netransparentně. „Není zřejmé, jak lobbisté a zájmové skupiny ovlivňují legislativní a rozhodovací proces a nejsou odkryté jejich vazby s veřejnými činiteli v této souvislosti," stálo v dokumentu.

Přijetí speciálního předpisu by bylo podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky nákladnější kvůli plánovanému zřízení registru lobbistů a jeho správě. Bylo by nutné pohlídat, aby náklady nebyly vyšší než přínosy.

Další variantou bylo zaměřit se spíš na lobbované veřejné činitele a zavést například registry darů a etické kodexy pro členy vlády a parlamentu. Nejkomplexnější varianta počítala s regulací lobbistů i lobbovaných.

Lobbing není v české legislativě dosud upraven. Nejblíže k přijetí zákona bylo v roce 2010, kdy ale regulaci zamítl Senát, protože by podle něj omezila ústavní práva. Senátní veto už nemohla sněmovna přehlasovat, protože skončilo její funkční období. Předpis počítal s registrací lobbistů u ministerstva vnitra a s tím, že veřejní funkcionáři budou schůzky s nimi hlásit jednou za čtvrt roku ministerstvu vnitra.

Chvojka uvedl, že kabinet jeho návrh schválil. „Prošel celý materiál, z kterého se bude vycházet při přípravě věcného návrhu zákona," uvedl ministr.

Na základě požadavku vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL připravovaný návrh detailně vyhodnotí dopady i náklady komplexní varianty postihující lobbisty i lobbované veřejné činitele.

Materiál v souvislosti s veřejnými činiteli hovoří o možnosti zřízení veřejných diářů či legislativních stop. V denně aktualizovaném diáři by funkcionáři museli uveřejňovat informace o svých schůzkách včetně jmen organizací a osob, místa, data a tématu, kterého se schůzka týkala. Legislativní stopa má zmapovat vliv lobbistů na právní úpravu včetně organizací, které například dodaly expertizy či stanoviska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme