'Kdyby to bylo hodně nutný, okradl bych stát a pojišťovny.' Propuštěný Kajínek se stal celebritou

Měl zůstat do konce života za mřížemi. Po 23 letech se ale letos na jaře dostal nečekaně na svobodu. V rámci našich příběhů roku 2017 mluvíme o Jiřím Kajínkovi. Dvojnásobném nájemném vrahovi, který dostal v květnu milost od prezidenta Miloše Zemana.

Příběhy 2017 Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek mluví s novináři poté, co opustil rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou | Foto: ČTK

„Rád bych vám všem poděkoval, že jste na mě čekali,“ říká 23. května 2017 Jiří Kajínek, když vychází z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Zdraví se s desítkami fanoušků, kteří na něj čekali.

Hrad mlží o spisu ke Kajínkově milosti. Nesmyslné dotazy, odmítá odpovědět Ovčáček

Číst článek

Za podporu děkuje i dalším lidem. „Chtěl bych jenom říct pár slov a pak se mě můžete na něco zeptat. Chtěl bych strašně poděkovat všem lidem, kteří mi dodávali síly, kteří mě podporovali, kteří se snažili mi pomáhat.“

Pak 56letý Jiří Kajínek začal odpovídat na otázky novinářů. Někteří z nich čekali na propuštění asi nejznámějšího českého vězně i několik dní. Kajínek přiznal, že se mohl médiím vyhnout, ale možnosti nevyužil.

„Navštívil mě ředitel přímo v cele, že mi nabízí, že pro mě můžou přijet do věznice, koho určím, a že se vám vyhnu. Řekl jsem, že se vám vyhnout nechci, že jste tu na mě čekali,“ řekl.

Kajínek mluvil o svém útěku z Věznice Mírov nebo o tom, že už dostal nějaké pracovní nabídky. Zmiňoval i prezidenta Miloše Zemana, který mu udělil milost. „Pro mě tím, jak Miloš Zeman řekl v Čáslavi na náměstí, že vážně uvažuje o milosti – tím pro mě začínalo uskutečnění zázraku.“

Vězeň DUL3X6 Kajínek: Vězeňství je Potěmkinova vesnice. Falšovali mé zdravotní zprávy. Milost mi slíbil už Havel

Číst článek

Prezident Miloš Zeman to zmínil letos v březnu během návštěvy Středočeského kraje. „Vážně uvažuji o milosti pro pana Kajínka, protože je ve vězení už asi 20 let a existují důvodné pochybnosti o jeho skutečné vině.“

Oficiálně je Jiří Kajínek "omilostněný vězeň" a sedm let je teď v podmínce. Na dodržování podmínek milosti dohlíží Krajský soud v Plzni, který Kajínka odsoudil v roce 1998 za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO v den propuštění doplnil: Ta milost není udělena proto, že by byl nevinný. Pan prezident dospěl k závěru, že byl už dlouho vězněný. Nejde o pochybnosti o vině, jde o milosrdenství vůči pachateli dvojnásobné vraždy.

Kajínek měl problémy se zákonem už jako školák. Na filmu o sobě vydělal statisíce

Číst článek

Názor na milost pro doživotně odsouzeného vězně rozdělil společnost. Například tehdejší premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ji kritizoval. „Já nemám radost z toho, že se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita. Pan Kajínek je spíše zápornou postavou."

Omilostněný vězeň dal po propuštění na svobodu řadu rozhovorů. Televize Prima s ním natočila i několikadílný dokument s názvem Já, Kajínek, kde například popisoval, jak začal krást.

„Měl jsem žízeň, zastavil jsem v nějaké vesnici, tam byl obchod, tak jsem vzal planžetu – odemknul jsem si, že si vezmu pití. Pak jsem si řekl, když už jsem tu, otevřel jsem trezor, bylo tam 30 tisíc, což v té době byl roční plat. Vzal jsem to a takhle to začalo."

Kajínek měl problémy se zákonem už na základní škole. Vykrádal byty a do vězení se dostal poprvé v 80. letech za vloupání do rekreačních chat. V dokumentu připustil, jaká trestná činnost se mu nepříčí.

„Já bych dnes nikoho neokradl, nešel vykrást. Kdyby bylo hodně nutný, abych něco udělal – tak bych neměl problém okrást stát a pojišťovny." Jiřímu Kajínkovi bude v lednu 57 let.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme