Za srážku v Kdyni dostal strojvedoucí osobního vlaku podmínku. Do nádraží vjel příliš rychle

Podmíněný trest uložil ve středu domažlický okresní soud padesátiletému strojvedoucímu Jaroslavu Krotkému za předloňskou srážku osobního motorového vlaku a protijedoucího měřícího vozu v Kdyni na Domažlicku. Při nehodě se zranilo 20 lidí včetně Krotkého. Strojvedoucímu osobního vlaku hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti až osm let. Soud mu vyměřil trest 30 měsíců se zkušební lhůtou tří let a zákaz řízení vlaků na tři roky.

Domažlice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní vlak se v Kdyni srazil s technickou soupravou

Strojvedoucí vypověděl, že si není vědom překročení povolené rychlosti | Zdroj: HZS Plzeňského kraje

Nehoda se stala 9. září 2020 kolem 7.00. Obžaloba viní Krotkého z toho, že do nádraží vjížděl rychleji, než je povoleno. Namísto maximální čtyřicetikilometrové rychlosti jel podle obžaloby šedesátkou a nestihl tak včas zastavit. Podle žalobce také zvolil nesprávný způsob brzdění.

Osobní vlak se v Kdyni srazil s technickou soupravou. Při nehodě se zranilo dvacet lidí, včetně pěti dětí

Číst článek

Osobní vlak jedoucí z Klatov do Domažlic měl postavenou vjezdovou cestu na druhou kolej, kde měl u nástupiště zastavit pro výstup a nástup cestujících. Na odjezdu mu svítila návěst Stůj.

Vlak ale projel nádražím bez zastavení a srazil se pak s měřicí soupravou. Při brzdění kola vlaku klouzala po mokrých kolejích a motorák se nepodařilo včas zastavit.

Krotký vypověděl, že si není vědom překročení povolené rychlosti při vjezdu do nádraží. Řekl, že se snažil zastavit, na kolejích ale byla rozježděná vysoká tráva. Navíc byla mlha a vlhko, takže kola klouzala a vlak nešel zastavit. Za hlavní příčinu nehody označil špatný a nevyhovující stav kolejí.

Podle soudu ale stav nedostatečně udržovaného kolejiště jen přispěl k nehodovému ději, hlavní příčnou byla podle rozsudku chyba strojvedoucího.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme