Ke kácení stromů na vlastní zahradě už není nutné povolení

Stromy na vlastní zahradě smíme ode dneška kácet bez povolení úřadů. V platnost totiž vstoupila novela vyhlášky o ochraně dřevin, díky které papírování už není nutné. Pozemek, kde stojí strom určený ke kácení, ale musí splňovat několik podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní kácení ve Zlíně | Foto: Roman Verner

Dosud jsme museli žádat radnici o povolení a jeho vydání bylo často zdlouhavé. Čekání na rozhodnutí úřadů je nyní minulostí.

Nevztahuje se to však na majitele pozemků v zahrádkářských osadách a také parcel ohraničených jen živým plotem. Zahrada je totiž oficiálně definována jako „veřejnosti nepřístupný, stavebně oplocený pozemek u bytových a rodinných domů v zastavěném území obcí".

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o novele povolující kácení na vlastních zahradách zjišťovala redaktorka Českého rozhlasu Alžběta Havlová.

Správní řízení tedy není potřeba, pokud máte pozemek s plotem. Kácet stromy ale nesmíte v místě, kde nemáte trvalé bydliště.

Výjimky se týkají rovněž památných stromů a dřevin, které jsou součástí významného stromořadí.

Kácení odborníci doporučují v době vegetačního klidu, tedy od října do března. V tomto období je zákrok jednodušší, protože stromy jsou bez listů a tedy lehčí. Nejsou navíc už plné mízy.

Brát ohled bychom měli i na ptačí hnízda. Ideální je doba, kdy už ptáci nehnízdí a my je nemůžeme vyrušit například při péči o mladé, což je trestné. Zákon zakazuje úmyslně poškozovat hnízda ptáků nebo je vyrušovat hlavně během rozmnožování a odchovu mláďat.

Pokud si na kácení netroufáte sami, přivolejte na pomoc některou ze specializovaných firem, které si účtují od 500 do několika tisíc korun podle toho, nakolik je zákrok rizikový.

Alžběta Havlová, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme