Ke Klausovi a Švejnarovi možná přibudou další kandidáti

Komunisté a sociální demokraté zvažují nasazení dalších prezidentských kandidátů. O konkrétních osobách už spolu mluvili předsedové obou stran Vojtěch Filip a Jiří Paroubek. Padla jména ombudsmana Otakara Motejla, europoslankyně Jany Bobošíkové nebo předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Už dříve se hovořilo o předsedovi akademie věd Václavu Pačesovi a exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský sál při volbě prezidenta | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

O nových kandidátech na hlavu státu se začalo mluvit pouhý den poté, co se zákonodárcům nepodařilo zvolit nového prezidenta. Václavu Klausovi chyběl ve třetí volbě jediný hlas, Jana Švejnara volilo 113 poslanců a senátorů.

ODS i ve druhém kole podpoří Václava Klause. Očekává se, že Strana zelených znovu navrhne Jana Švejnara. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ale nemá Švejnar podporu voličů této strany. Jak dnes uvedl v televizi Prima, je třeba jednat o jiném kandidátovi.

"Hovořil jsem s Jiřím Paroubkem a řekl jsem mu jména, o kterých jsem přesvědčen, že by měla podporu v české veřejnosti. Ať už jde o Otakara Motejla, Jiřího Dienstbiera nebo případně Pavla Rychetského. Mluvili jsme i o Janě Bobošíkové," řekl Filip.

Jiří Dienstbier by kandidaturu na prezidenta přijal jen v případě, kdyby se už Jan Švejnar nechtěl o tuto funkci ucházet a kdyby ho politické strany podpořily. Podobě se vyjádřil i Otakar Motejl. Pavel Rychetský už v pátek řekl, že na prezidenta kandidovat nechce. Bobošíková jednání s komunisty potvrdila a s návrhem souhlasila.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ale nevyloučil, že komunisté pro Jana Švejnara hlasovat nakonec budou. "Je to relevantní kandidát a v první volbě ukázal, že umí získat určitou podporu," řekl Dolejš v České televizi. V úterý se má sejít širší vedení komunistů, čas na postavení vlastního kandidáta mají do úterní půlnoci.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariána Hoška je o nových kandidátech předčasné mluvit. Ani Hošek ale nevyloučil, že lidovci někoho na prezidenta navrhnou. "V úterý svoláváme celostátní konferenci a budeme mluvit o tom, jak dál. Tato volba byla vyhrocená, strany to stavěly skutečně na ose pravolevé, jakoby volba měla tento aspekt, a my se domníváme, že to je špatný pohled," uvedl Hošek v diskuzi ČT.

Poslanci a senátoři se k druhé volbě sejdou v pátek 15. února. Ani po dnešku přitom není jasné, jakým způsobem budou prezidenta vybírat, zda veřejně, jako tomu bylo při prvním volbě, nebo tajně. Na tom se představitelé politických stran v dnešních televizních debatách neshodli, i když se navzájem nabádali, aby nová volba byla důstojnější než ta předešlá.

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Martin Hromádka, Lenka Jansová, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme