Ke kritikům řetězců se připojil i biskup Malý. Hoden je dělník své mzdy, napsal

Václav Malý, předseda Rady České biskupské konference, kritizuje podle něj nízké mzdy, které vyplácí nadnárodní řetězce svým zaměstnancům. Prodejci prý mají nadstandardní výdělky a měli by se tak o ně podělit se svými zaměstnanci. Malý to napsal v textu, který v pátek zveřejnil web katolické církve v ČR. Na článek upozornil server Echo24.cz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomocný biskup pražský Václav Malý

Pomocný biskup pražský Václav Malý | Foto: Jana Přinosilová

„Nemůžeme než naléhavě doporučit, aby se vlastníci korporací o část nadstandardních výdělků podělili se svými nedoceněnými zaměstnanci, vždyť ´hoden je dělník své mzdy,´ připomíná evangelista příběh o boháči a Lazarovi v Lukášově evangeliu,“ napsal Malý. Nedocenění zaměstnanců podle biskupa nikomu dlouhodobou prosperitu nepřinese.

Malý s využitím čísel Českého statistického úřadu poukazuje na to, že prodejce potravinářského zboží bral koncem loňska v průměru 13 438 korun hrubého, což po odečtení povinných odvodů dává výdělek na hranici chudoby. Desetina nejhůře placených prodavačů v potravinách brala v první polovině letoška méně než 113 procent minimální mzdy, když před pěti lety to bylo 127 procent. U pokladníků tento podíl letos klesl na 126 procent minimální mzdy ze 139 procent v roce 2011, píše biskup s odkazem na oficiální statistiky.

Sobotka a odboráři tlačili na Ahold, chtějí vyšší mzdy pro zaměstnance

Číst článek

„Mzdová úroveň ve firmě by jistě neměla být tak vysoká, aby podlamovala její konkurenceschopnost. Na druhé straně by však mzdy neměly být tak nízké, aby zaměstnancům a na nich závislým osobám znemožňovaly žít důstojný život,“ nabádá Malý. Nízké mzdy podle něj zakládají podhoubí pro sociální a ekonomické problémy. Biskup zmiňuje práci přesčas na úkor kvality osobního života nebo shánění finančních půjček a riziko propadu prodavačů do dluhové pasti.

Nepřiměřeně nízké ohodnocení zaměstnanců se podle Malého netýká celého oboru maloobchodního prodeje, ale právě jen většinou nadnárodních společností. U nich se problém projevuje nejkřiklavěji, míní biskup.

Většina velkých obchodních řetězců v ČR v poslední době zlepšila hospodaření. Zvyšování mezd zaměstnanců ohlásilo například od počátku července Tesco, od začátku srpna se připojil Penny Market. Od nového roku se také zvýší mzdy ve společnosti Ahold, která v Česku provozuje obchodní síť Albert. Zástupci firmy a odboráři se na tom dohodli po společné schůzce. Za vyšší mzdy ve firmě se postavil i premiér Bohuslav Sobotka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme