Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Kesslerovy pravomoci si rozdělí místopředsedové Ústavního soudu

Pravomoci předsedy Ústavního soudu Zdeňka Kesslera, který se včera ze zdravotních důvodů vzdal funkce, si zatím rozdělí dva místopředsedové soudu - Miloš Holeček a Eliška Wagnerová. Vedení soudu ponesou na svých bedrech až do 28.února, kdy proběhne třetí volba prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kessler (na archivním snímku) | Foto: Igor Zehl

Do té doby nejspíš předseda sněmovny Lubomír Zaorálek, který převzal část pravomocí hlavy státu, nového předsedu Ústavního soudu jmenovat nebude.

Pokud ale třetí parlamentní volba prezidenta zkrachuje a zákonodárci se vysloví pro přímou volbu hlavy státu, bude to vyžadovat změnu Ústavy a důkladnou přípravu. Pak by podle Holečka bylo na místě, aby byl nový předseda Ústavního soudu jmenován.

Rezignace Zdeňka Kesslera podle místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové neovlivní řešení projednávaných případů. Zůstává dost soudců na to, aby mohla instituce pokračovat v práci. "Plénum je schopno jednat, pokud je přítomno alespoň 10 členů. To znamená, rezignoval-li doktor Kessler, tak nás bude 14 a plénum může normálně dál zasedat a normálně fungovat."

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme