Soud potrestal manažery z Key Investments pěti a čtyřmi lety vězení. Zaplatit mají i škodu 849 milionů

V kauze Key Investments soud potrestal manažery Daniela Brzkovského a Kláru Fenstererovou pěti a čtyřmi lety vězení. Muži také uložil maximální, tedy desetiletý zákaz působení ve vedení firem, žena dostala zákaz na šest let. Klientům mají společně uhradit škodu. Podle nepravomocného rozsudku způsobila dvojice klientům škodu ve výši 849,2 milionu korun.

Praha (Aktualizováno: 11:52 6. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Brzkovský přichází 29. července 2020 na jednání k pražskému Městskému soudu.

Daniel Brzkovský přichází 29. července 2020 na jednání k pražskému Městskému soudu. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Předseda senátu pražského městského soudu Petr Hovorka uložil manažerům stejné tresty, jako když o kauze rozhodoval poprvé. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně. Dvojici shledal vinnou z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Naopak třetí obžalovanou manažerku Alenu Šťastnou tentokrát zprostil viny.

Žalobkyně chce pro Brzkovského z Key Investment pět let vězení. Firma měla klienty obrat o stovky milionů

Číst článek

Brzkovský i Fenstererová obžalobu odmítají. Lze očekávat, že se proti verdiktu odvolají. V takovém případě se bude kauzou podruhé zabývat ještě pražský vrchní soud.

Bývalý předseda představenstva Key Investments Brzkovský využil podle nepravomocného rozsudku v letech 2004 až 2011 při správě peněz nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry.

Věděl údajně o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci Key Investments. Po krachu firem byly navíc dluhopisy v podstatě bezcenné.

Fenstererová pak nedostatečně dohlížela na činnost investiční společnosti a porušila povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků.

Zároveň se podílela na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.

Mezi poškozenými je 45 subjektů včetně Sokolova, Lázní Bohdaneč, Votic a městských částí Praha 6 a 10.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme