Khanova metoda pomáhá českým žákům. Jde o alternativní způsob výuky

V Česku se stále častěji využívají alternativní formy vzdělávání. Jednou z nich je takzvaná Khanova škola. Jedná se o jednoduchá videa zveřejněná na internetu, kde se mohou žáci učit vlastním tempem. K další lekci tak nepostoupí, dokud předchozí látce neporozumí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice | Foto: br3akthru FreeDigitalPhotos.net

Videa sledují žáci i jejich kantoři, kteří s nimi dále pracují. Učitelka Jana Zárubová ze Základní školy na Beránku, která začala s anglickou verzí Khanovy školy učit matematiku už před dvěma lety, popisuje její využití:

„Jednak pro domácí úkoly, kdy si vlastně žáci samostatně opakují látku, a dále také na konkrétní látku, kterou probíráme ve škole.“

Podle náměstka ministra školství Jindřicha Fryče je tato metoda vhodným doplňkem výuky na školách. Myslí si, že i samotní učitelé podobné projekty budou při výuce stále více využívat:

„Je to hlavně nevyhnutelná věc. Moderní technologie jsou všude kolem nás a školu z toho nelze v žádném případě vyjmout.“

Na videích žáci vidí jen virtuální černou tabuli, na kterou píše a kreslí zakladatel projektu Salman Khan. Nejdřív tak začal učit přes internet své příbuzné. Videa pak zveřejnil na Youtube a tím vzbudil nečekaný ohlas po celém světě.

Celosvětově mají anglická videa 6 milionů zhlédnutí měsíčně. V Česku zatím pouze tisíce. Dobrovolníci v řadě zemí videa překládají.

Khanův hlas do češtiny nadaboval herec Saša Rašilov: „Tento příklad je trochu neobvyklý, liší se od toho, co jsme kdy viděli. Protože tady místo x v čitateli máme x ve jmenovateli. Tak já osobně nemám rád x ve jmenovateli, a tak chceme x dostat ze jmenovatele do čitatele.“

Česká Khanova škola se teď zaměřuje na překlady a dabingy stovek nových videí. Dobrovolníci se můžou zapojit i během série takzvaných překladatelských maratonů, které budou na vysokých školách v průběhu jara.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme