Kinský s nároky na majetek dvakrát neuspěl

František Kinský prohrál další dva soudní spory o majetky v Česku. Děčínský soud nejprve zamítl jeho žalobu ve sporu s ministerstvem vnitra, od kterého Kinský požadoval areál loveckého zámečku Tokáň u Jetřichovic. Kinský nepořídil ani ve sporu o vydání restaurace na Jedlové hoře a dalšího majetku od obce Jiřetín pod Jedlovou. Kinského advokát Jaroslav Čapek se proti verdiktu soudu chce odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Oldřich Kinský | Foto: Otto Ballon Mierny

Soudkyně Jana Havlová ve svém odůvodnění sice uznala, že Kinský byl majitelem těchto nemovitostí, ale s odkazem na Pařížskou dohodu o reparacích z roku 1945 a dekrety prezidenta Edvarda Beneše žalobu zamítla. "Dospěla jsem k závěru, že majetek, o který ve sporech proti České republice, ministerstvu vnitra a obci Jiřetín šlo, žalobce pozbyl na základě řádně provedené konfiskace."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Havlová o rozsudku

Havlová připomněla, že podle reparační dohody připadl tehdejšímu Československu německý majetek a bylo povinností vlády zajistit, aby se nevrátil do německých rukou. Františku Kinskému pak byl majetek konfiskován podle dekretu prezidenta Beneše číslo 12, vyplynulo z odůvodnění rozsudku.

Kinský u Okresního soudu v Děčíně podal 46 žalob, soudní poplatky zatím zaplatil jen za dvanáct z nich. U ostatních soud požádal o osvobození od soudních poplatků kvůli své tíživé finanční situaci. Soudkyně Jana Havlová nařídila projednávání těch sporů, u nichž byly soudní poplatky žalobcem zaplaceny a byla dokončena příprava jednání.

V ostatních případech soudkyně Kinského vyzvala, aby doložil své příjmy a majetkové poměry, aby mohla o jeho žádosti rozhodnout. Jeho advokát Jaroslav Čapek Českému rozhlasu řekl, že se tak stane v příštích dnech.

Čapek podal u různých soudů celkem 157 žalob na majetek v hodnotě přibližně 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce na základě Benešových dekretů kvůli údajné kolaboraci s nacisty. Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho tehdy nezletilý syn František Oldřich.

Petr Doležel, Josef Suk, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme