Kinský: Věřím, že spory o majetek vyhraji

František Oldřich Kinský, který neuspěl tento týden u kladenského soudu se svými čtyřmi žalobami na vydání majetku, se rozhodně nemíní vzdát. Je totiž přesvědčen o tom, že Benešovy dekrety, kvůli kterým jeho předci o majetek přišli, se na něj nevztahují. Věří proto, že nakonec všechny z půldruhé stovky sporů vyhraje. Kinský to řekl v exkluzivním rozhovoru pro zahraniční vysílání Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kinského advokát Jaroslav Čapek | Foto: Michal Kamaryt

O své pravdě jsem přesvědčen, tvrdí František Oldřich Kinský: "Neznám Benešovy dekrety tak, abych je mohl rozebírat. Vím jenom to, že se na mě nevztahují; vztahovaly se na mého otce. Když bylo mé vlastnictví zkonfiskováno, bylo mi devět. Nepatřil jsem k žádné německé nacistické organizaci, nevím, co bych tedy s dekrety měl mít společného. Proto si i moji právníci myslí, že jsem o svůj majetek vlastně nikdy nepřišel."

Kinského advokát Jaroslav Čapek už potvrdil, že se asi obrátí na Evropský soud ve Štrasburku, zatím s neúspěšnými kladenskými spory z tohoto týdne.

Definitivně už František Oldřich Kinský získal zpět majetek svého rodu na Choceňsku. Rozsudek z konce června totiž doručením nabyl právní moci, poté co se Kinským žalované obce vzdaly práva na odvolání. Důvod? Nemají peníze na advokáta, který by je u soudu hájil.

Například Bošín u Chocně tak musí Kinskému odevzdat nejen budovu obecního úřadu, ale i přírodní rezervaci Bošínská obora. Podle místostarostky Ivany Kůrkové je to pro její obec velmi citelná ztráta: "Obec přijde o nájmy z těch pozemků, což je asi 50 tisíc korun ročně. Přitom že máme nějakých 300 - 350 tisíc roční příjem, tak je to šestina."

Novelu, podle které by žalované obce mohl zastupovat stát, teprve na ministerstvu financí dopisují. Její schvalování ale ještě nějakou dobu potrvá.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme