Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost bude náměstek Lukáš Kintr

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost jmenovala ve středu vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informoval úřad vlády a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na budoucí zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítač, ilustrační foto

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost jmenovala ve středu vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením celého úřadu.

„Vláda vzala na vědomí rezignaci Karla Řehky k 20. červnu v souvislosti s jeho jmenováním náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a na jeho místo od 1. července jmenovala Lukáše Kintra,“ uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Po ‚horkém‘ dubnu se počet kybernetických incidentů vrátil k průměru,uvedl úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

V prohlášení poděkoval Kintr vládě za důvěru a Řehkovi za vše, co pro úřad udělal. Hodlá navázat na jeho práci.

„Vedení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost přebírám především s pokorou, ale také s úctou k práci, kterou doposud úřad odvedl,“ uvedl.

Má v úmyslu pokračovat v naplňování koncepce rozvoje úřadu. „Vedení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost vnímám také jako velkou příležitost podílet se na posilování kybernetické bezpečnosti a jako výzvu sloužit České republice," dodal.

Podle zákona o kybernetické bezpečnosti ředitele úřadu jmenuje vláda po projednání ve sněmovním výboru příslušném ve věcech bezpečnosti. Bezpečnostní výbor minulý týden přijal hlasy všech 15 přítomných členů usnesení, v němž uvedl, že návrh na Kintrovo jmenování projednal, a poděkoval Řehkovi za práci v čele úřadu.

NÚKIB bude mít nového ředitele. Řehku zřejmě nahradí náměstek Kintr

Číst článek

Námitky opozice

Nad způsobem Kintrova výběru se minulý týden pozastavovala opozice. Poslanec hnutí ANO Robert Králíček zmínil, že Řehku doporučila v předchozím volebním období výběrová komise, v níž byli i zástupci tehdejší opozice. Nyní se žádné výběrové řízení podle Králíčka nekonalo, takže Kintra pokládá za kandidáta pětikoalice.

Kintr vystudoval manažerskou informatiku a informační management na VUT v Brně. Do úřadu, který byl dříve součástí Národního bezpečnostního úřadu, nastoupil v roce 2015 jako auditor kybernetické bezpečnosti. Později působil jako vedoucí oddělení kontroly a od září jako náměstek pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti.

Jako samostatný úřad vznikl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v létě 2017. Má na starosti kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech. Zabývá se i neveřejnými službami družicového systému Galileo. Prvním ředitelem úřadu byl někdejší šéf Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme