Třetinu slovenských vysokých škol bych zavřel, pronesl Kiska na půdě Masarykovy univerzity

Slovenský prezident Andrej Kiska převzal velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Podle rektora Mikuláše Beka přispěl k uchování masarykovské a štefánikovské tradice v české a slovenské politice. Cenu obdržel v rámci oslav 100 let univerzity.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita ocenila slovenského prezidenta Andreje Kisku zlatou medailí | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Ve funkci Kiska podle Beka nepodlehl ani „šedivému úřednictví“, ani svérázu vulgárního humoru a laciných bonmotů. Kiska v projevu hovořil o úctě ke svobodě, demokracii a lidským právům. Zároveň uvedl, že by zavřel třetinu vysokých škol na Slovensku.

Dokázal vyvážit pokoru vůči státnické roli s civilní lidskostí, uvedl dále Bek. Kiska následně v projevu připomněl, že na Masarykově univerzitě studuje přes 5 tisíc Slováků a hovořil o úctě ke svobodě, demokracii a lidským právům, což jsou podle něj hodnoty, které univerzita nese od první republiky do současnosti.

„Přijímám tuto medaili s vděkem vůči všem, kteří v době poznamenané zklamáním a zahlcené nenávistí vyznávají a praktikují demokratický étos, bez něhož by se ty hodnoty dávno ztratily,“ řekl Kiska.

‚Chtějí si udělat táborák z našich svobod.‘ Známé osobnosti včetně Kundery varovaly před populismem

Číst článek

Slovenský prezident v projevu varoval před populismem, šířením nenávisti a nedůvěry ve stát. Zastánci demokracie a svobodné otevřené společnosti musí být podle něj ostražití. „Stačí chvíle nepozornosti a to, co demokracii trvá vybudovat roky, si zlo nebo totalita vezme přes noc,“ varoval slovenský státník.

‚Demokracie nezná zkratky‘

Bek také zdůraznil, že svobodný polistopadový režim nemusí být samozřejmostí a že v současnosti znovu jde o dělbu kontroly a moci ve státě, o toleranci menšinových názorů, o svobodu médií a ochotu pomáhat potřebným. Podle Kisky lze demokracii udržovat jen vytrvalou, poctivou a trpělivou prací, slušnou a odvážnou diskusí s citlivostí k potřebám lidí. Pravidla je nutné dodržovat i tehdy, když je jiní porušují, uvedl Kiska.

„Demokracie nezná zkratky, nesmíme sklouznout k ohýbání a porušování pravidel,“ řekl prezident. Zkouškou pro něj samotného prý byly události po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, kdy lidé na slovenských náměstích volali po razantnějších vládních změnách a on musel odolat tlaku, aby překročil limity ústavních kompetencí.

Princ Charles nebo Madeleine Albrightová

Kromě toho se Kiska vyjádřil i ke školství na Slovensku. „Třetinu slovenských vysokých škol bych zavřel a podpořil ty, které jsou stejně kvalitní jako Masarykova univerzita,“ uvedl slovenský prezident.

Kiska předal státní vyznamenání. Ocenění dostali Kuciak, Vášáryová i Abrhám

Číst článek

Velkou zlatou medaili univerzita uděluje zpravidla cizincům za zásluhy o demokracii, lidstvo a vzdělanost. Dosud posledním držitelem byl lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který ji převzal v roce 2011.

V minulosti stejné ocenění získali například následník britského trůnu princ Charles, tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová nebo někdejší polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Univerzita vznikla 28. ledna 1919, letos slaví 100 let. Už v pondělí udělila zlaté medaile bývalému rektorovi a dnešnímu předsedovi ODS Petru Fialovi, hudebnímu skladateli Ivu Medkovi, informatikovi Václavu Račanskému a rektoru Univerzity Komenského v Bratislavě Karolu Mičietovi. Oslavy potrvají po zbytek roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme