Kiska se v Lidicích poklonil obětem nacistického masakru. Jako první slovenský prezident

Třiasedmdesáté výročí lidické tragédie si přijel připomenout slovenský prezident Andrej Kiska. Položil kytici ke společnému hrobu obětí nacistického masakru a také k pomníku dětí. Kiska je vůbec prvním slovenským prezidentem, který se do Lidic vypravil. Před tím jednal s českým protějškem Milošem Zemanem na Pražském hradě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska u sousoší lidických dětí

Slovenský prezident Andrej Kiska u sousoší lidických dětí | Zdroj: ČTK

Andrej Kiska se v doprovodu starostky obce Veroniky Kellerové a ředitele lidického památníku Milouše Červencla prošel po území, kde kdysi obec původně stávala.

U Horákova statku, kde nacisté v roce 1942 postříleli lidické muže, položil slovenský prezident věnec a zastavil se také u sousoší dvaaosmdesáti lidických dětí, které zahynuly v koncentračním táboře.

"Právě to zvýraznění těch osudů, i když je přesně nevyjadřují ty tváře, je něco, co v duši každého člověka zanechá hluboké pohnutí," uvedl Andrej Kiska. "Každá jedna tvář, každé jedno oko vyjadřuje obrovskou tragédii, která se tu tehdy stala. Jsem rád, že tu dnes můžu být a vzdát úctu památce," dodal.

U soch dětí prezident také zdůraznil, že je třeba vždy bedlivě sledovat vznik jakéhokoliv extremismu, který může posléze přinést válku.

Slovenský prezident Andrej Kiska se v Lidicích poklonil obětem nacistického masakru | Foto: ČTK

73 let od vyhlazení Lidic si připomíná i stejnojmenná obec u Chicaga, vznikla v roce 1942

Číst článek

Lidice nacisté zničili 10. června 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydrich. Během krvavého masakru zastřelili 173 lidických mužů, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Část dětí vybrali na poněmčení, děti od jednoho roku byly otráveny výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.

Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání do náruče lidických matek 17 dětí. Před masakrem žilo v obci 503 obyvatel.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme