Kladenský soud nevyhověl čtyřem žalobám Františka Kinského
Kladenský soud nevyhověl žádostem Františka Oldřicha Kinského o vrácení nemovitostí, které jsou v majetku obcí Jarpice a Šlapanice. Stejně tak zamítl i žaloby ve sporech o majetek se společností Kahos Zlonice a o velvarský cukrovar. O majetku rozhodoval soud ve čtyřech líčeních. Požadavky Kinského považují starostové obcí přinejmenším za nepřijatelné.
Nejdříve se konalo líčení ve sporu o pozemek o výměře 8358 metrů čtverečních. Soudkyně Hana Homolová žalobu zamítla, a to na základě zákona o převodu majetku ze státu na obec.
Zástupce Kinského Jaroslav Čapek nesouhlasí s názorem soudkyně v případě prvních dvou žalob, které se týkaly nemovitostí v majetku obcí Jarpice a Šlapanice. Chce se proto obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Zatím se ale nerozhodl, jestli se na tento soud obrátí i kvůli zbývajícím dvěma žalobám, tedy pozemkům firmy Kahos a cukrovaru Velvary.
Okresní soud se tedy dotkl nemovitostí v majetku Šlapanic a Jarpic - o ty měl potomek šlechtické rodiny Kinských přijít údajně neoprávněně kvůli Benešovým dekretům. Jeho právní zástupce argumentuje tím, že František Oldřich Kinský je přímým dědicem svého děda, který zemřel už v roce 1904, tedy ještě před možnou aplikací poválečných dekretů.
Na druhou stranu starostové dotčených obcí považují žalobu na určení majetku za nehoráznou, neboť zahrnuje povětšině pouze lukrativní nemovitosti či dokonce budovy z druhé poloviny minulého století.
Jarpicím a Šlapanicím hrozilo, že přijdou mimo jiné o přístupovou cestu k hřbitovu. Rozhodnutí soudu proto přijal s úlevou místostarosta Šlapanic Rudiolf Zelinka. "Nemáme na tom pozemku nic, ale je to přístupová cesta ke hřbitovu, konají se tam poutě, konají se tam pohřby, takže bysme o to neradi přišli a byla by to ztráta pro nás i pro Jerpice, protože cestu máme na půl a užíváme i společně," řekl.
Soud zamítl i požadavky vůči zlonické firmě Kahos a cukrovaru ve Velvarech. Rozsudek opřel o takzvanou výdržbu, tedy o to, že majetek vlastní obě obce i firma Kahos již déle než deset let a při jeho správě prokázaly dobrý úmysl. Soud má za to, že nemovitosti patří tomu, kdo je vlastnil po dobu posledních deseti let s dobrým úmyslem.
František Oldřich Kinský, který žije v Argentině, vede v Česku spory za navrácení rodového majetku v hodnotě kolem 40 miliard korun. Nedávno jeden z nich vyhrál a na základě rozsudku Okresního soudu v Ústí nad Orlicí získal 1,5 hektaru pozemků u Chocně.
Verdikt tehdy vyvolal rozruch na politické scéně; podle některých politiků tím totiž došlo ke zpochybnění dekretů, na jejichž základě byl Kinským majetek zabaven.